Design of a sigma-delta analog-to-digital converter with programmable gain input
Kazancı programlanabilir girişli sigma-delta analog/sayısal çevirici
  1. Tez No: 170444
  2. Yazar: TURGAY ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER CERİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sigma-Delta Analog-Sayısal çeviricilere (EA ASÇ) nispeten daha kolay ve ucuz gerçeklenebildiği için son yıllarda çok fazla odaklanılmıştır. Bunlar Nyquist sıklığından çok daha yüksek sıkhkta örneklenme ile çalışan çeviricilerdir. EA ASÇ'nin en önemli özelliği basit basamaklayıcılar, genellikle 1-bit, kullan malarıdır. Genlikteki çözünürlüğü sıklıktaki çözünürlüğe değişirler. Analog işaret yüksek sıklıkta örneklenir ve az bit sayılı işaret gerçek sıklığa indirgenirken çözünürlüğü arttırılmış olur. EA ASÇ'in ilk uygulamala alanları genellikle sayısal ses üzerineydi, fakat teknlojideki son gelişmeler bu alanların genişlemesine imkan vermiştir, kablosuz iletişim gibi. EA ASÇlerde karşılaşılan en önemli sorunlardan biri, giriş işaretine bağh olarak doyuma ulaşabilmeleridir. Giriş katında kullanılacak ayarlanabilir kazançlı bir yükseltici ile bu sorun ortadan kaldırılabilir. Yani işitme cihazlarından radyo sıklıka alıcılara kadar bir çok uygulamada kullanılan otomatik kazanç denetimi gerçeklenebilir olacaktır. Bu tez çalışması giriş katında ayarlanabilir kazançlı bir yükseltici bulunan ses uygulamalarına yönelik ikinci derece bir E A ASÇ'nin tasarlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Sigma-Delta Analog-to-Digital Converters (EA ADCs) have been recently much studied due to their relatively easily and cheaply implemented technology. They are oversampling converters that make use of sampling frequencies much larger than the Nyquist frequency. The basic feature of EA ADCs is that they utilize simple quantizers, usually one bit. They trade resolution in time for resolution in amplitude. The analog signal is sampled at a frequency much higher than the Nyquist frequency (sampling frequency approximately equal to twice the maximum frequency in the input signal), and the low bit quantized signal sequence is decimated (sample rate is reduced) to actual resolution. Early implementations of S A ADCs were mostly for the digital audio, however recent technological enhancements enabled to widen their implementation areas. One of the main problems in EA modulator is that they can saturate, dependant on the input signal level. A programmable gain amplifier used at the input stage of the amplifier will prevent this saturation. Thus an automatic gain control operation, which is utilized in many applications from hearing aids to receivers, could be realized. In this thesis, a 2nd order E A ADC with a programmable gain input is described for the digital audio.