The stoichiometric coupling between astrocytes and neuron
Astrosit ve nöron arasındaki stokiometrik ilişki
  1. Tez No: 170447
  2. Yazar: SELMA ALSAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUTLU ÜLGEN, Y.DOÇ.DR. ATA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET ASTROSİT VE NÖRON ARASINDAKİ STOKİOMETRİK İLİŞKİ Nöron ve damar arasındaki ilişki üzerine kurulan hipotezler bir arz talep dengesine dayanmaktadır. Nöronlarin aktivitelerini devam ettirmek için talepleri glikoz ve oksijen temini ile sağlanır. Bugüne kadar, nöron damar ilişkisini konu alan matematiksel modeller gliya hücrelerinin etkisini göz önüne almamışlardır. Oysa gliya hücreleri de gerek enerji harcayarak gerekse enerji kaynağı bazı substratlan üreterek beyin enerji metabolizmasina katkı sağlamaktadırlar. Ayrıca gliya hücreleri gerektiğinde nörotransmiter salgılayarak ya da sinaptik süreci durdurmak için ortamdaki nörotransmiterleri (örneğin glutamat) alarak beyin fonksiyonlarında önemli bir rol oynamaktadırlar. Beyinde enerji üretimini ve nöron gliya arasındaki kimyasal substrat geçişini açıklayan iki tane hipotez bulunmaktadır. Bunlardan klasik hipotez nöronun glikozu ana enerji kaynağı olarak kullandığım iddia etmektedir. Klasik hipoteze alternatif olarak yeni öne sürülen hipotez, astrosit - nöron laktat geçişi hipotezi (ANLSH), ise astrosit tarafından üretilen laktatm nöron tarafından enerji kaynağı olarak kullanıldığını iddia etmektedir. Bu tezin amacı gliya hücrelerinin beyinde gerçekleşen kimyasal reaksiyonlara katkısını incelemektir. Bu amaçla nöron ve gliya hücreleri arasındaki kimyasal geçişler matematiksel bir modelle ifade edilmiştir. İki yaklaşım da ayrı ayrı modellerde uygulanmıştır. Klasik hipotez ve ANLSh ile elde edilen sonuçlar literatürde bulunan verilerle karşılaştınlmıştır. Bunun sonucunda klasik hipotezin deneysel verilerle tutarlılığı gözönüne alınarak beyin kimyasını açıklamak noktasında daha yeterli olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE STOICHIOMETRIC COUPLING BETWEEN ASTROCYTES AND NEURON Neurovascular coupling (NVC) hypothesis is based on a demand supply- relationship where the demands of neurons to sustain their activity levels are supported by the glucose on oxygen supply. So far, mathematical models of neurovascular coupling have ignored the influence of glial cells in this relationship. Glial cells in addition to neurons contribute to brain energy metabolism by consuming energy and they play an important role in the flux of energy substrates. Neurotransmitters released from synapses of neurons activate systems which are related to glial cells. To terminate the synaptic process glial cells take up neurotransmitter such as glutamate etc. Two different hypotheses exist to explain the chemical reactions and the chemical interactions between the neurons and glia. Conventional hypothesis postulates that glucose is the main substrate for energy metabolism in neurons. Alternative relatively recent hypothesis is astrocyte - neuron lactate shuttle hypothesis, ANLSH. ANLSH suggest that lactate produced in astrocyte is the main energy substrate for neuron. The aim of this thesis is to investigate the contribution of the glial cells to the brain chemistry and to model the interactions between glia and neuron according to these available hypotheses. The conventional hypothesis and ANLSH are tested by comparing corresponding flux distributions from the pathway oriented in the light of the literature findings. According to mathematical models, conventional model is more appropriate to explain whole brain chemistry.