Aspartik asit, glutamik asit ve amidlerinin (asparajin, glutamin) Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae) larvalarının gelişme ve sentezlenen protein miktarına etkileri
- Tez No: 170585
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKİ YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
III ÖZ Endoparazitoid hymenopter türü Pimpla turionallae L. 'nın yumurtadan yeni çıkmış larvalarını mikropsuz koşullarda yetiştirmek için geliştirilen kimyasal yapısı belirli sentetik bir besine asparajinin ilave edilmesi, larvaların gelişme hızını ve sentezledikleri protein miktarını artırmıştır. Besine glutaminin tek başına veya asparajin ile birlikte katılması larvalar Üzerinde önemli bir etki yapmamıştır. Bu iki amidin besindeki yüksek oranları da herhangi bir etki yapmamıştır. Aspartik asit ve glutamikasitin besinsel oranlarının tek başına veya beraberce artırılması larvaların gelişme hızını ve protein miktarını etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Addition of asparagine to a chemically defined ynthetic diet developed for axenic rearing of the new-hatched arvae of a hymenopterous endaparasitoid» Pimpla turionellae., improved rate of development and protein synthesis of he larvae. Addition of glutamine to the diet alone or together >ith asparagine had no significant effect on the larvae. The iger dietary levels of these amida had also no effect, ncreasing the dietary levels of aspartic acid and glutamic cid either singly or jointly did not affect the rate of evelopment and protein amount of the larvae.