Sıcak strese maruz bırakılan yumurta tavuklarının rasyonlarına katılan vitamin E ve C'nin performans, yumurta kalitesi, kalp ve karaciğer üzerine histopatolojik etkileri
The effect of diatery vitamin E and vitamin C on by heat stress performance, egg quality and histopatology of heart and liver in laying hen
  1. Tez No: 170638
  2. Yazar: MUHAMMET KUDDUSİ ERHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANAN BÖLÜKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SICAK STRESE MÂRUZ BIRAKILAN YUMURTA TAVUKLARININ RASYONLARINA İLAVE EDİLEN VİTAMÎN E VE VİTAMİN C'NİN PERFORMANS, YUMURTA KALİTESİ, KALP VE KARACİĞER DOKULARI ÜZERİNE HİSTOPATOLOJİK ETKİLERİ Muhammet Kuddusi ERHAN Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ş. Canan BÖLÜKBAŞI Bu çalışma, sıcak strese maruz bırakılan yumurta tavuklarının rasyonlarına vitamin E ve vitamin C ilavesinin performans, yumurta kalitesi ve kalp ve karaciğer dokusu üzerine histopatolojik etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 256 adet lohman LSL hibrit yumurta tavuğu, her biri 4 alt gruptan oluşan 16 gruba ayrılmıştır. Grupların yarısı ( 8 grup) normal kümes şartlarında tutulmuş (20 C) diğer yarısı ise sıcak strese maruz bırakılmıştır (30 C). Her iki kümeste de 1. grup bazal rasyonla, 2., 3., ve 4., gruplar ise sırasıyla bazal rasyona 45, 65, 85 İÜ/kg vitamin E ilave edilerek oluşturulan rasyonla, 5., 6., 7., ve 8. gruplar ise 0, 45, 65 ve 85 RJ/kg vitamin E'nin yanı sıra sularına 100mg/l vitamin C ilave edilerek bir haftası deneme yemlerine alıştırma periyodu olmak üzere toplam 1 1 hafta süreyle beslenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis THE EFFECT OF DIATERY VITAMIN E AND VITAMIN C ON INDUCET BY HEAT STRESS PERFORMANCE, EGG QUALTY AND HISTOPATOLGY OF HEART AND LIVER IN LAYING HEN Muhammet Kuddusi ERHAN Atatürk Universty Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Animal Sciences Supervisor: Assis. Prof. Ş. Canan BÖLÜKBAŞI This research is conducted to determine effects of adding vitamin E and vitamin C to the rations on performance, egg quality, histopathological effect on heart and liver tissue of laying hens exposed to heat stress. 256 lohman LSL hybrid laying hens were divided into 16 groups each of which included 4 sub-groups in the study. Half of the groups (8 groups) was kept at normal poultry-house conditions (20 °C ) and the other half was exposured to hot stress (30 °C). In both poultry-houses, first groups were fed on basal rations, and 2., 3., 4., groups were fed on the vitamin added rations 45, 65, 85 lU/kg vitamin E respectively. 5., 6., 7. and 8th groups were fed which contain 0, 45, 65 and 85 IU/kg vitamin E by adding 100 mg/1 vitamin C to drinking water respectively for 1 1 weeks in which 1 week for the acclimation period.