Farklı kızgınlık senkronizasyon metotlarının ivesi ve morkaraman koyunlarda döl verimi, kuzularda büyüme ve yaşama gücü özellikleri üzerine etkileri
The effects of different estrus synchronization regimes on fertility of awassi and redkaraman ewes and groving performance and survivability of their lambs
  1. Tez No: 170637
  2. Yazar: MÜZEYYEN KUTLUCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Normal aşım mevsiminde (Ekim) eksogen hormon uygulamasının ve çeşitli dönemlerde uygulanan ek yemlemenin koyunlarda döl verimi, kuzularda yaşama gücü ve büyüme performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada 91 baş ivesi ve 66 baş Morkaraman koyunu ve bu koyunlardan doğan kuzular kullanılmıştır. İlk kızgınlık saatleri bakımından muamele ve ırklar arasındaki fark önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It was aimed to determine the effects of flushing and exogenous hormone treatments on fertility of Awassi and Redkaraman ewes, survivability and growing performance of their lambs during breeding season (October). In this research, 91 Awassi and 66 Redkaraman ewes and their lambs were used. The onset estrus was not different between treatments and breeds.