Etlik piliçlerin performans ve bazı kan parametre değerleri üzerine farklı düzeylerde balık yağı içeren yemlerin etkisi
The effect of feeds containing different levels of fish oil on some blood parameters and performance values of broilers
  1. Tez No: 170712
  2. Yazar: GÜLÇİN ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜRSEL ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
-I- Öz Bu çalışma, etlik piliçlerin performans ve bazı kan parametre değerleri üzerine balık yağı içermeyen ve iki farklı düzeyde (% 2 ve 4) balık yağı içeren yemlerin etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Denemede günlük 270 adet Ross 308 etlik civciv kullanılmıştır. Civcivler her birinde üç alt grup bulunan biri kontrol, ikisi deneme olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Denemede kullanılan başlatma, bitirme ve kesim öncesi yemleri kontrol grubu için ayçiçek yağı, deneme grupları için balık yağı kullanılarak hazırlanmıştır. Deneme 42 gün sürdürülmüştür.
Özet (Çeviri)
-II- THE EFFECT OF FEEDS CONTAINING DIFFERENT LEVELS OF FISH OIL ON SOME BLOOD PARAMETERS AND PERFORMANCE VALUES OF BROILERS ABSTRACT This study is aimed to investigate the effects of feed without fish oil and feed with 2 % and 4 % fish oil on the performance and some blood parameters of broilers. 270 Ross 308 chicks were been daily used in this experiment. Chicks were divided into 3 groups; one control group and two experimental groups. The starter, finisher and before slaughtering feed which were used in the experiment were prepared by adding sunflower oil to the control group and adding fish oil to the experimental groups. The experiment lasted for 42 days.