Aydın ve çevresinde Eurygaster (Heteroptera: Scutelleridae) türleri, tanımları, yayılışları, doğal düşmanları üzerinde araştırmalar
Researches on the identification, distribution, natural enemies of Eurygaster Species in Aydın and its surrounding
  1. Tez No: 170721
  2. Yazar: EVİN POLAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışma Aydın ili ve ilçelerinde 2004 yılında, buğday alanlarında bulunan Süne (Eurygasler sp.) türlerini belirlemek, belirlenen türlerin yayılış alanlarını, populasyon yoğunluklarını, yumurta parazitoidlerini ve parazitlerime oranını saptamak amacıyla yapılmıştır. Aydın Merkez, Söke, Nazilli, Köşk ve Koçarlı ilçelerindeki buğday tarlalarına belirli periyotlarda surveyler düzenlenmiştir. Çalışmada V* m2iik çerçeveler kullanılmıştır. Tarlalarda çerçeve içine düşen süne sayıları not edilip, toplanan süne erginleri, parazitli ve parazitsiz süne yumurtaları ile hasat sonunda toplanan buğday örnekleri laboratuarda incelemeye alınmıştır. Çalışma sonuçlarına göre Aydın ve ilçelerinde Eurygasler austriaca ve E. maura türleri sırasıyla %58 ve %42 oranlarında bulunmuştur. Aydın ili ve ilçeleri süne yoğunluğu genel ortalaması ise 0,56 adet/m2 olarak belirlenmiş ve danedeki emgi oranı analizleri sonucunda da genel ortalamanın % 1,1 olduğu saptanmıştır. Yumurta parazitoitlerinden Scelionidae familyasından Trissolaıs semislriatus Nees, T. grandis Thomson, T. simoni Mayr. ve Encyrtidae familyasından Ooencyrtus telenomicida Vas. tespit edilmiştir. Bu parazitoitler tarafından süne yumurtalarının, ortalama % 78,47 oranında parazitlendiği belirlenmiş ve etkin bir şekilde süne populasyonunu kontrol altına aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, Ewygaster species their distributions, population dynamics, egg parasitoids and parasitism ratios were determined in wheat fields in the central and some counties of Aydın. Surveys were carried out at certain periods in Central and some towns of Aydın, Söke, Nazilli, Köşk and Koçarlı. lMm"1 frames were used to determine the population densities. The number of Eurygaster spp. in each frame was recorded in the field and all of the Eurygaster individuals, eggs with and without parasitism and grains after the harvest were taken to the laboratory for further investigation. According to results of the study, the rate of Eurygaster austriaca and E. maura were %58 and %42, respectively. Population density of Eurygaster spp. was in general 0,56 individual/m*1 while the sucking rate was 1.1%. Trissolcus semistriatus Nees, T. grandis Thomson, T. simoni Mar. (Hym: Scelionidae) and Ooencyrtus telenomicida Vas. (Hym: Encyrtidae) were determined as the main egg parasitoids. The rate of parasitism of Erygaster spp. eggs by these parasitoids was 78%, which was sufficient to suppress the Eurygaster spp. populations.