Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yönelik incir, zeytin, zeytinyağı ve pamuk ihracatının Yunanistan, İtalya, İspanya ve Portekiz karşısında rekabet gücünün belirlenmesi
The competitiveness of Turkey's determination fig, olive, olive oil and cotton export to the European Union compared with Greece, Italy, Spain and Portugal
  1. Tez No: 170720
  2. Yazar: MEHTAP SU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEZBAN KONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
-70 ÖZET Türkiye bulunduğu coğrafî konum nedeniyle ve Akdeniz iklimi özelliğiyle İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi diğer Akdeniz ülkeleri ile birlikte dünyanın önde gelen zeytin, zeytinyağı, incir ve pamuk üreticilerindendir. Seçilmiş ürünlerdeki dünya üretimlerine bakıldığında; incirin % 23, 10' unu, zeytinin %7.80'ini, zeytinyağının % 4,5'ini ve pamuğun ise % 4,5'ini Türkiye'nin karşıladığı görülmektedir. Gittikçe artan küreselleşme eğilimi uluslararası ticaretin serbestleşmesine ve dolayısıyla yoğun bir rekabet ortamının oluşmasına yol açmaktadır. Küreselleşmenin ve bölgesel bütünleşmenin devam ettiği günümüzde rekabet gücü önem kazanmıştır. Bu çalışma Türkiye'nin AB' ye yönelik incir, zeytin, zeytinyağı ve pamuk ihracatını Yunanistan, İtalya, İspanya ve Portekiz karşısında rekabet gücü açısından incelemektedir. İlgili sektörlerdeki rekabetçi durum; ihracat benzerlik indeksi, açıklanabilir karşılaştırmalı üstünlükler indeksi ve karşılaştırmalı ihracat performans indeksi kullanılarak belirlenmiştir. İlgili ürünlerde indeks değerleri 1990, 1995, 2000 ve 2001 yıllan için hesaplanarak indeks değerlerinde dönemler boyunca oluşan değişikliklerin gözlemlenebilmesi amaçlanmıştır. Sonuçlar Türkiye'nin incirde belirtilen rakip Ülkelere karşı ve pamukta ise Yunanistan dışındaki diğer ülkelere karşı rekabet gücünün yüksek olduğunu göstermiştir. Küreselleşme ve AB'ye tam üyelik sürecinde Türkiye'nin ilgili ürünlerde standardizasyon, paketleme, dereceleme gibi kriterleri sağlaması rekabet gücüne olumlu yansıyacaktır.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY Turkey is one of the main producers of olive, olive oil, fig, and cotton together with the Italy, Spain, and Greece because of the its geographic location and Mediterranean climate. Turkey supplies 23.10 % of fig, 7.80% of olive, 4.5% of olive oil, and 4.5% of cotton produced in the world. The speed process of globalization leads to freer international trade and consequently fierce competition in the world. Being competitive is especially important in today's globalizing world. This study examines the competitiveness of Turkey's fig, olive, olive oil, and cotton export to the EU compared with Greece, Italy, Spain, and Portugal. The competitiveness of the selected sectors were examined employing export similarity index, revealed comparative advantage, and comparative export performance index. The index values in the selected items were determined for the years of 1990, 1995, 2000, and 2001 in order to observe the trend in the index values. The results showed that Turkey has a high competitiveness in figs among all other concerned countries compared while has competitiveness in cotton again among all other countries compared except Greece. Certain marketing measures such as standardization, packaging, and classification will contribute to the competitiveness for Turkey in the processes of globalization and EU integration.