Performance analysis of cogeneration plants in Turkey
Türkiye'deki konjenerasyon tesislerinde performans analizi
  1. Tez No: 170846
  2. Yazar: CANAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ILHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
VI ÖZET TÜRKİYE'DEKİ KOJENERASYON TESİSLERİNDE PERFORMANS ANALİZİ Bu çalışmada, Türkiye'deki kojenerasyon uygulamalarının verimliliği doğrusal programlama tabanlı“Veri Zarflama Analizi”yöntemi ve performans indeksleri ile tespit edilmiştir. Bu doğrultuda kojenerasyon tesislerinin performansları karşılaştırılmış ve kojenerasyonun uygulandığı sektörlerin, operasyonel özelliklerinin ve uygulanış teleolojilerinin verimliliği ortaya konulmuştur. Yapılan bu çalışmanın Türkiye'deki kojenerasyon uygulamalarına üç farklı şekilde ışık tutması amaçlanmıştır. Bunlardan ilki, kojenerasyon uygulamalarının mevcut durumunun sektörel bazda saptanması ile kojenerasyonun Türkiye'deki uygulanışının resminin ortaya konmasıdır. Çalışmada yer alan 24 kojenerasyon tesisi için bu inceleme daha detaylı olarak yapılmıştır. İkinci olarak, klasik performans indeksleri ve“Veri Zarflama Analizi”ile Türkiye'deki kojenerasyon tesislerinin farklı açılardan verim analizinin yapılmasıdır. Veri Zarflama Analizinin CCR, BCC, ARI-C ve ARI-V modelleri Türkiye'deki 24 kojenerasyon tesisinde uygulanmıştır. Performans indeksleri ile yapılan performans değerlendirilmesinde, literatürdeki enerjiden yararlanma oranı (toplam verim) kullanılmıştır. Buna ek olarak bir ekonomik performans indeksi tanımlanmış ve 24 tesis verisi üzerinde uygulanmıştır. Son olarak, verimin kojenerasyon girdi ve çıktı faktörleri (yatırım miktarı, kapasitesi, yakıt tüketimi, karbon emisyonları, elektrik ve ısı üretimi, emre amadeliği) ile ilişkileri istatistiksel regresyon yöntemi ile ortaya konarak hangi operasyon koşullarında yüksek verime ulaşıldığının saptanmasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PERFORMANCE ANALYSIS OF COGENERATION PLANTS IN TURKEY Throughout this study the performance evaluation of the cogeneration plants are pursed based on data envelopment analysis and some performance indexes. The results are used for benchmarking and for identifying the sectors, operating conditions and technologies at which efficiencies are higher. This study is expected to provide an extensive picture of the current status of cogeneration plants in Turkey, in three ways. First, the current status of the cogeneration plants in Turkey will be identified, implying their sector, regional distribution, fuel types and their corresponding generation capacities. A more detailed analysis is performed for the 24 Turkish cogeneration units that are under study. Second, the efficiency values of the domestic cogeneration plants are stated according to the classical performance indexes and DEA methodology. The Charnes Cooper Rhodes, the Banker Charnes Cooper, the Assurance Region Input oriented Constant Returns to Scale and Assurance Region Input Oriented Variable Returns to Scale models of DEA are applied on the 24 Turkish cogeneration plants. For the performance indexes based analysis, energy utilization ratios (overall efficiency) of the cogeneration units are evaluated. Furthermore, an economical performance index is defined and applied over the 24 cogeneration plants. Besides the plant wise efficiency result analysis, the efficiency scores are evaluated with respect to the industrial sectors, power to heat ratios, CHP technologies and installed capacities. Third, some possible relations among the efficiency values of the cogeneration plants and the input, output factors (such as investment cost, capacity, fuel consumption, carbon emissions, electricity and thermal generation, and availability) are identified through statistical regression.