A scenario analysis framework for modeling a two-echelon supply chain
İki aşamalı tedarik zinciri modellemesi için senaryo analizi çerçevesi
- Tez No: 170856
 - Danışmanlar: PROF. GÜLAY BARBAROSOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2005
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 145
Özet
VI ÖZET İKİ AŞAMALI TEDARİK ZİNCİRİ MODELLEMESİ İÇİN SENARYO ANALİZİ ÇERÇEVESİ Bu çalışmada, kesikli zaman diliminde talebin rassal olduğu, tedarikçi ve üreticiden oluşan iki-aşamalı bir tedarik zinciri sistemin toplam maliyetinin minimize edilmesi amacıyla modellenmektedir. Talebin rassal özelliğinin modele senaryolar aracılığı ile yansıtılmasını sağlayan Senaryo Analizi Tekniği kullanılmaktadır. Senaryo ağırlıklarını belirlemek ve bu ağırlıklara göre senaryoları seçmek için de Senaryo Ağacı Tekniği uygulanmaktadır. Deterministik modeli yaratmak için belirli/deterministik parametreler ve talep değerleriyle matematiksel modellemede doğrusal programlama kullanılmaktadır. Deterministik model yapışma dayalı, rassal talep değerleriyle Senaryo Modelleme Tekniği kullanılarak rassal modeller oluşturulmaktadır. Bu modellerde kullanılan rassal talebin yaratılmasında ise piyasaya yeni çıkan bir yüksek teknoloji ürünü varsayımı ile Bass'ın Yayılma Modeli tekniği kullanılarak her bir senaryo için talep zaman serileri elde edilir. GAMS kullanılarak çözülen modellerden elde edilen veriler (sonuçlar) analiz edilir ve modelin amaç fonksiyonu (toplam maliyet) üzerine etkisi görece önemli olan parametreleri kullanarak bir deneysel tasarım gerçekleştirilir. Aynı zamanda, aynı tedarik zincir sistemi için iki aşamalı rassal programlama modeli oluşturlur ve bu model çözülerek elde edilen sonuçlar da belli parametreler yardımıyla oluşturulan başka bir deneysel tasarım aracılığı ile değerlendirilir. Bu tez rassal talebin incelenmesinde, aralarında miktar anlaşması olan, tek bir tedarikçi ve üreticiden oluşan iki aşamalı tedarik zincirlerinin optimizasyonuna temel oluşturur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A SCENARIO ANALYSIS FRAMEWORK FOR MODELING A TWO- ECHELON SUPPLY CHAIN In this study, a two-echelon supply chain which consists of a supplier and a manufacturer experiencing stochastic demand on a discerete time domain is modeled with the objective of minimizing the total cost of the system. The Scenario Analysis Technique, which ensures to represent the stochasticity of the demand via scenarios, is used where the Scenario Tree Technique is employed to determine the scenario weights and to select the scenarios in terms of scenario weights. Mathematical linear programming with deterministic parameters and demand values is used to construct the deterministic model. Based on the deterministic model structure, the stochastic models are established with stochastic demand values by using the Scenario Modeling Technique. Generating the stochastic demand values that are used in these models with the assumption of a high-tech product that entering the market for the first time, the time series of the demand for every scenario is obtained by using the Bass Diffusion Model Technique. The data obtained by using GAMS to solve the models are analyzed, and an expermental dsign is developed by using the parameters that are relatively significant and which have impacts on the total cost of the model. Besides, for the same supply chain system, a two-stage stochastic programming model is constructed and the results obtained by solving this stochastic programming model are assessed via another experimental design generated with specific parameters. Under the stochastic demand behavior, this thesis constitutes a framework for the optimization of the two-echelon supply chain consisting of a supplier and a manufacturer who have settled a quantity commitment between each other.