VAVFrame-volumetric analysis and visualization framework
VAVFrame-hacimsel analiz ve görselleştirme çatısı
  1. Tez No: 170857
  2. Yazar: ERHAN DURUSÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURAK ACAR, PROF. LALE AKARUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET VAVFRAME-HACIMSEL ANALIZ VE GORSELLEŞTIRME ÇATISI Literatürdeki tıbbi görselleştirme sistemlerinin paylaştıkları özellikler vardır. Bu sistemler modülerlik, kullanıcı tarafından genişletilebilme, işlevsel modüllerden bir ağ oluşturmak ve uygulama ağının çalışması ile etkileşmek için bir grafiksel kullanıcı arayüzü sağlamaktadırlar. VAVPrame var olan sistemlerin temel özelliklerine ek olarak, uygulamanın son kullanıcısı ile modül geliştiriciler arasında aracı rolü oynayan uygu lama tasarımcısı ismiyle yeni bir kullanıcı grubu ortaya koymaktadır. Son kullanıcı dan gelen özel bir uygulama isteği uygulama tasarımcısı tarafından değerlendirilir ve var olan modüllerin bir ağı olarak kurulur. Tasarımcı aynı zamanda son kullanıcıya sunulacak arayüz elemanlarının özelleştirilmesinden sorumludur. Bu yaklaşım hem özel uygulama geliştirme sürecini hızlandırmakta hem de anjiyografi ve kolonografi örneğinde olduğu gibi ilk bakışta farklı gözüken fakat teknik açıdan benzer operasy onlar arasında ileri derecede modüler paylaşım sağlanmaktadır. Bunun yanısıra son kullanıcı modüllerden ağ oluşturma işinin altında yatan karmaşadan arındırılmaktadır. Buradaki esas amaç hem geliştirme hem de özelleştirme etkinliğini artırmaktır. Bu tez aynı zamanda 3B veri ile etkileşim problemine VAVPrame çatısı altında çözüm aramaktadır. Fare ve klavye gibi alışılagelmiş arayüz araçlarına alternatif olarak sezgisel bir 3B kesit alıcı geliştirilmiştir. Yaklaşımın dayandığı temel 3B sanal kesit alıcı olarak kullanılan düzlemsel bir nesnenin çift kamera ile takip edilmesidir. Bu çözüm VAVPrame için bir modül haline getirilmiş ve diğer modüller ile birleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT VAVFRAME- VOLUMETRIC ANALYSIS AND VISUALIZATION FRAMEWORK Existing medical visualization systems share common features. They provide modularity, user extensibility, a graphical user interface to construct network öf compu tational modules and to interact with the execution of the application network. While providing all of the above, VAVPrame introduces a new user group called application designer which acts as an intermediary between the end-user of the application and the developers of the individual modules. A custom application request from the end- user is evaluated by the application designer and constructed as a network of existing modules. The designer is also responsible of the customization of the interface com ponents presented to the end-user. This approach speeds up the custom application development process as well as providing improved module sharing between seemingly different but technically similar applications, such as angiography and colonography. The end-user is also saved from the underlying complexities of constructing a network of modules. The goal is to increase efficiency in both development and customization. This thesis also addresses a common problem of interacting with 3D data within VAVPrame. An intuitive 3D sheer is developed and implemented as an alternative to conventional user interaction tools such as mouse and keyboard. The approach is based on stereo tracking a planar object used as a virtual 3D slicer.