Design and implementation of industrial automation in lock assembly
Kilit montaj işleminde endüstriyel otomasyon tasarımı ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 170869
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMİT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET KİLİT MONTAJ İŞLEMİNDE ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ Günümüz üretim ve pazar koşullarında firmalar istikran sürdürebilmek için geniş ürün yelpazesi ve yüksek kalite gibi ölçütleri sağlamanın yanında maliyetlerini de en alt seviyeye çekmek zorundadırlar. Dengeli üretim hatları kurup üretim akışım mümkün olduğunca hızlandırmak maliyetler üzerinde büyük değişiklikler sağlayabilir. Bunun yollarından birisi ise günümüz teknolojisinden faydalanarak üretim hatlarına uygulanabilecek otomasyon alternatiflerini değerlendirip gerçekleştirmektir. Bu tezde Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde kilit üretimi yapan HOKK Kilit firmasında bir ürünün montaj işleminde bir noktada oluşan darboğazı aşabilmek için tasarlanmış iki alternatif sistem önerisi üzerinde durulmuş ve bunların değerlendirilip karşılaştırılması sonucunda en uygun olan gerçekleştirilmiştir. Tez çalışması sırasında ilk olarak alternatif sistemlerin simülasyonu yapılarak bunların olası çıktıları elde edilmiştir. Simülasyon için ARENA programı kullanılmıştır. Alternatiflerin olası çıktılar üzerinden maliyet hesabı yapılarak çalışan sistem ile önerilen alternatifler karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucu alternatifler arasında tercih yapılmıştır. Servo motor kullanılan alternatiflerin kontrolü için mikroişlemci tabanlı bir elektronik kart tasarlanmıştır. Bu elektronik kart ile yine tez çalışması sırasında tasarlanan ara yüz arasındaki haberleşmede seri haberleşme mantığı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF INDUSTRIAL AUTOMATION IN LOCK ASSEMBLY Firms should achieve some goals such as having wide variety of products and reaching high quality as well as reducing the costs to minimum levels in order to be well- armed against current production and market conditions. To set up balanced production lines and to increase the production speed may heavily change the costs. One of the ways of reaching this goal is to evaluate and implement the possible automation alternatives that can be applied to production lines by making use of the current technology. In this thesis, we worked on two alternative systems designed to overcome a bottleneck occurred in assembly process of a product produced by a firm, HOKK Kilit in Organized Industrial Region. Firstly, we acquired possible outcomes of the alternative systems by simulating them on PC. We used a computer software ARENA in the simulation process. After calculating the costs of the alternatives using the possible outcomes, we compared the existing system and the suggested system. Then, we chose one of the alternatives based on the results. We designed an electronic card based on a microprocessor to control the servo motor in chosen alternative. We used serial interface between this card and the user interface on the PC.