Carbon monoxide oxidation at low temperature over gold based catalysts
Altın destekli katalizörlerin üzerinde düşük sıcaklıkta karbon monoksit oksitlenmesi
- Tez No: 170870
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ERHAN AKSOYLU, DOÇ.DR. RAMAZAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZET ALTIN DESTEKLİ KATALİZÖRLERİN ÜZERİNDE DÜŞÜK SICAKLIKTA KARBON MONOKSİT OKSİTLENMESİ Bu çalışmanın amacı, klasik emdirme yöntemiyle hazırlanmış Au-Ag/Ti02 katalizörlerin üzerindeki gümüş etkisini test ederek, düşük sıcaklıkta karbon monoksit oksitlenmesinde kullanılmak üzere yüksek etkinlik ve seçicilik gösterecek katalizörü veya katalizörleri bulmaktır. Altın içeriği 0,5-2 % arasında ve gümüş içeriği 0-3 % arasında olan Au-Ag/Ti02 katalizörler, emdirme ve sıralı emdirme yöntemleri ile hazırlanmışta. İki metalli katalizörlerin hazırlanmasında, yüzeyi Ag ile ön kaplanmış Ag/Ti02 elde etmek için, öncelikle gümüşün ilave edildiği sıralı emdirme yöntemi kullanılmıştır. Bu katalizörlerde, Ag varlığının vasıtasıyla, Au gelişiminin modifikasyonu ve dağılımı çalışılmıştır. Katalizör özelliklerinin ve CO oksidasyonu etkinliğinin iyileştirilmesi için birçok değişik reaksiyon öncesi önişlem yöntemleri uygulanmışta. Reaksiyon testleri 120°C ve 150°C de atmosferik basınç altında beslenme bileşimi hacimce %1 CO, 1% 02 ve tümleyen He olacak şekilde yapılmıştır. Bununla birlikte, besleme akımındaki oksijenin etkisi, 02 içeriği hacimce yüzde 1 'e düşürülerek test edilmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki: Ag, Ti02 desteği üzerindeki ahinin gelişimini etkilemiştir ve altın ile gümüş arasındaki sinerjetik etki ile karbon monoksit oksidasyonu etkinliğini arttırmışta. Ti02 destekli katalizörlerin aktivitesi reaksiyondan önce uygulanan ön işlem prosedürü R/C/R (500°C de İndirgeme; 500°C de oksitleme; 500°C de tekrar İndirgeme) ile yükselmiştir. 0,5% Au-1% Ag /Ti02 ve 0,5% Au- 3% Ag/Ti02 katalizörlerinde, düşük altın içeriğiyle ilişkili olarak daha yüksek etkinlik seviyeleri gözlemlenmiştir. Bu katalizörlerin arasında, en yüksek aktivite yüzde yetmiş birlik etkinlik ile 0,5% Au-1% Ag /Ti02 elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT CARBON MONOXIDE OXIDATION AT LOW TEMPERATURE OVER GOLD BASED CATALYSTS This work aims to test a series of Au-Ag/Ti02 catalysts in order to determine the effect of Ag metal on the properties of A11/TİO2 catalysts prepared by conventional impregnation method to be used in selective low temperature CO oxidation. Au-Ag/ TİO2 catalysts, which have Au loads between 0.5-2 wt per cent and Ag loads between 0-3 wt per cent, were prepared by impregnation/sequential impregnation methods. In preparation of bimetallic catalysts, a sequential impregnation method, in which Ag was introduced first to create an Ag pre-covered TİO2 surface, was used. For these catalysts, the modification of Au growth and dispersion via Ag presence was studied. Several different pretreatment methods were applied in order to optimize the catalyst properties and the CO oxidation performance. The reaction tests were performed at 200°C under atmospheric pressure with a reactant gas composition of 2 vol. % CO, 2 vol. % O2 and balance He. Additionally, effect of oxygen in the feed was also tested via decreasing the oxygen concentration to 1 vol. %. The results have shown that silver determined the growth of gold on TİO2 support and enhanced the CO oxidation activity via synergetic interaction between Au and Ag. The activities of TİO2 supported gold catalysts increased with the R/C/R (Reduction at 500°C; Calcination at 500°C; Re-Reduction at 500°C) pretreatment procedure applied prior to reaction. Higher conversion levels were observed for 0.5% Au-1% Ag /TİO2 and 0.5% Au- 3% Ag/Ti02 catalysts related to the lower gold content. Between these catalysts, the highest activity, ca. 71 per cent CO conversion, is obtained on 0.5% Au - 1% Ag/Ti02.