Effect of multiple overloads on fatigue crack propagation in 7075-T6 aluminum alloy
7075-T6 alüminyum alaşımlarında aşırı yüklerin çatlak ilerlemesi üzerindeki etkisi
- Tez No: 170868
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VAHAN KALENDEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET 7075-T6 ALÜMİNYUM ALAŞIMLARINDA AŞIRI YÜKLERİN ÇATLAK İLERLEMESİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Değişken genlikli yükler sebebiyle oluşan yük etkileşimlerinin yorulma çatlağı ilerlemesi üzerindeki etkisi uzun yıllar araştırma konusu olmuştur. Şüphesiz bir süre daha olmaya devam edecektir. Yük etkileşimlerinin yorulma çatlağı ilerlemesi üzerindeki etkisinin genelde son derece karmaşık olması nedeni ile basit yük zincirlerindeki yük etkileşiminin araştırılması günümüzde ilgi odağı haline gelmiştir. Basite indirgenmiş yükler arasında, sabit genlikli yük dizilimi içinde uygulanan tekli aşın çekme yükü ve periyodik aşın yükler özellikle incelenmiştir. Sabit genlikli yük dizilimi içindeki tekli çekme aşın yükü çatlak büyüme hızında düşmeye neden olmaktadır. Diğer taraftan, sabit genlikli yük dizilimi içinde uygulanan periyodik aşın yüklerin çatlak büyümesine etkisi, bu aşın yüklerin uygulanma sıklığı ile bağlantılıdır. Aşın yüklerin uzak aralarla uygulanması halinde çatlak büyüme hızındaki gecikme tekli aşın yüklerin davranışının basitçe toplamı gibi olacaktır. Aşın yüklerin yakın aralarla uygulanması halinde ise, çatlak büyüme hızının, aşın yük nedeniyle oluşacak olan gecikmeyi bertaraf ederek çatlak büyümesinde hızlanmaya sebep olacağı beklenmektedir. Bu çalışmanın konusu ve amacı sabit genlikli yük dizilimi içinde uygulanacak tekli, ikili ve üçlü aşın yüklerin 7075-T6 alüminyum alaşımlarında neden olacağı gecikme davranışının belirlenmesi ve periyodik çoklu aşın yüklerin yorulma çatlağı ilerleme hızındaki etkilerinin araştırılması için gerekli ön çalışmanın yapılmasıdır. Sabit genlikli yük dizilimi içinde uygulanan (yük aralığı 2070 kgf, yük oram 0.1) tekli, ikili ve üçlü aşın yüklerin neden olduğu gecikmeden etkilenen çevrim sayısı sırasıyla 800, 1000 ve 1 100 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECT OF MULTIPLE OVERLOADS ON FATIGUE CRACK PROPAGATION IN 7075-T6 ALUMINUM ALLOY The load interaction effects on fatigue crack propagation due to variable amplitude loading have been a subject of investigation for many years and will undoubtedly be so for some time. The inability to adequately predict these effects has prompted recent interest in studying load interaction due to simple load patterns and its influence on fatigue crack propagation. Of particular interest are single overloads and periodic overloads in a sequence of constant amplitude loading. Single tensile overload in a sequence of constant amplitude loading leads to a temporary reduction in crack growth rate. The influence of periodic overloads in a sequence of constant amplitude loading on fatigue crack growth rate, on the other hand, depends on the periodicity of the overload. If the overloads are spaced far apart, the retardation should be a simple sum of single overload behavior. For closely spaced overloads crack growth acceleration should be expected since the driving force of overload cycles would dominate over induced delay. The objective and focus of the current research is to characterize the retardation behavior in 7075-T6 Al-alloy caused by single, double and triple overloads in a sequence of constant amplitude loading and to lay down the necessary background for investigating the influence of periodic multiple overloads on fatigue crack propagation. The number of cycles affected by retardation are found to be 800, 1000 and 1100 cycles for a single, double and triple overload in a sequence of constant amplitude loading (load range of 2070 kgf, load ratio of 0.1), respectively.