The use of colloidal silica in soilcrete
Kolloidal silikanın 'soilcrete' ile kullanımı
  1. Tez No: 170875
  2. Yazar: OGAN SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET KOLLOIDAL SILIKANIN“SOILCRETE”İLE KULLANIMI Son yıllarda teknolojideki ve dizayn yöntemlerindeki gelişmelere paralel olarak, jet grout uygulamalarında artış gözlenmektedir.“Jet grout”uygulamalarının başarısı grout malzemesinin seçimi ve geri çekme ve rotasyon hızı ve enjeksiyon basıncı gibi birçok parametrelere bağlıdır. Jet grout tatbik edilmiş zemine“soilcrete”denmektedir. Bu çalışmanın amacı, kolloidal silikanın jet grout uygulamalarında kullanımı ve“soilcrete”in mekanik özelliklerine etkisinin araştırılmasıdır. Birinci bölümde kolloidal silikanın çimento şerbetinin viskozitesine olan etkisi araştırılmıştır. Enjeksiyon malzemesinin viskozitesi gerek uygulamanın başarısı gerekse mekanik aksamın sağlığı açısından son derece önemlidir. Buna istinaden değişik çeşitlerdeki kolloidal silika çimento şerbeti ile karıştırılarak, viskozite değişimi zamana karşı incelenmiştir. Kullanılan kolloidal silika, tane dağılımı ve çapı, silica içeriği ve tanelerin yüzey modifikasyonları açısından değişiklik arz etmektedir. İkinci kısımda ise, kolloidal silikanın çimento şerbeti ve zemin karışımlarına etkisi incelenmiştir. Kohezyonlu ve kohesyonsuz zeminler kullanılarak tek eksenli basınç deneleri yapılmıştır. Kullanılan kimyasallar EKA Chemicals (Bohus, îsveç) tarafından temin edilmiştir. Üçüncü ve son kısımda, soilcrete üzerindeki mekanik iyileşmeye fizikokimyasal bir açıklama getirmek için“X-Ray Diffraction”analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, kullanılan çimento miktarının yüzde biri oranında kolloidal silika ilavesi, numunelerin tek eksenli basınç dayanımını yüzde yirmiden fazla artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE USE OF COLLOIDAL SILICA IN SOILCRETE In last decades application of jet grout technology increased by the means of the new developments both in technology and design procedure. The success of the jet grout application is related with the selection of grout material and other design parameters like rotation and withdrawn speed of predrilled shaft, fluid pressure etc. The soil stratum which is treated with cementitious material by jet grout is called“soilcrete”. The scope of this thesis is to investigate the applicability of colloidal silica mixed cement slurry in jet grout and to improve mechanical properties of soilcrete by colloidal silica. In the first stage the effect of colloidal silica on cement slurry has been investigated regarding viscosity. The viscosity change due to colloidal silica addition to cement slurry may be essential for the success of application and the health of jet grout machinery. Thus viscosity versus colloidal silica percentage relation has been investigated for various colloidal silica types. The differences in colloidal silica solutions were particle size, solid content and surface modification. In the second stage, the effects of colloidal silica on the soil and cement mixtures have been investigated. Both cohesive and non-cohesive soils were in concern. Unconfined compression tests were done with samples mixed with colloidal silica and ordinary Portland cement. Colloidal silica used in the teste was supplied by EKA Chemicals AB, Bohus, Sweden, hi order to find out a physicochemical explanation to mechanical changes on the soilcrete, X-Ray diffraction analyses have been done. According to the results it can be said that 1% colloidal silica, in respect to cement weight, increases the unconfined compression strength of the soil-cement mixture more than 20 %.