Sudan çıkarılmış cesetlerde kolloidal silika gradyen santrifüj metodu kullanılarak vücudun dış yüzeylerinden ve iç organlardan elde edilen diatomların karşılaştırılması
Comparison of diatoms that were obtained from outer surfaces and internal organs of the corpses which were removed from water BY using colloidal silica gradient centrifugation method
- Tez No: 445481
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Diatom analizi, suda boğulma olgularında ölüm nedeninin ve boğulma ortamının tespitinde kullanılan çok değerli bir araçtır. Diatom analizinin temel prensibi, boğulma ortamında bulunan diatomların, suyun inhalasyonu yolu ile penetrasyonu ve alveollerden genel kan dolaşımına katılarak karaciğer, beyin, kemik iliği gibi iç organlara iletilmesi neticesinde bu organlarda tespit edilmesine dayanır. Diatomların dokulardan ekstraksiyonu için pek çok farklı yöntem kullanılsa da en yaygın olarak kullanılanı dokuların asitle homojenize edilmesi yöntemidir. Bu çalışmada, asit yöntemi yerine, Kolloidal Silika Gradyen Santrifüj yöntemi kullanılarak diatom elde edilmesi amaçlanmış ve yöntemin avantajları tartışılmıştır. Bu amaçla, Adli Tıp Kurumu'na otopsisi yapılmak üzere getirilen 30 sudan çıkarılan cesetten alınan iç organ ve vücut sıvısı örnekleri incelenmiş ve 19 olguya ait örneklerden diatom elde edilmiştir. Ayrıca belirlenen vücut dış yüzeylerinden alınan sürüntü örneklerinden elde edilen diatomlar ile iç organlardan elde edilen diatomlar karşılaştırılmıştır. İç organlara ait dokulardan ve vücut sıvılarından elde edilen diatomlar sayısal olarak değerlendirildiğinde en fazla diatomun akciğerden elde edildiği, bunu sırasıyla plevra sıvısı, mide içeriği ve perikard sıvısının takip ettiği görülmüştür. Elde edilen bulgulara göre, burundan alınan sürüntü örneklerinden, diğer örneklere nazaran daha fazla sayıda diatom elde edilmiştir. Kolloidal Silika Gradyen Santrifüj Yönteminin, geleneksel Nitrik Asit Yöntemine göre, toksik olmaması, güvenilirliği, uygulama kolaylığı ve asit kullanılmadığı için diatom dışındaki planktonun da dokulardan elde edilmesi açısından daha avantajlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diatom analysis is a valuable tool in forensic science and it is useful in diagnosis of drowning and determination of the drowning site. The basic principal of the“diatom test”in investigation of drowning is based on correlation between diatoms are present in the medium where the possible drowning took place and inhalation of water causes penetration of diatoms into the alveolar system and blood stream and consequently their deposition into brain, kidneys and other organs, like the bone marrow of large bones. There are various extraction methods that use isolate diatoms from water and tissues. Nitric acid digestion is a worlwide known method for the extraction of diatoms. In this study, istead of acid digestion method, colloidal silica gradient centrifuge method was used to extraction diatom and the advantages of this technique has been discussed. Therefore, 30 visceral and body fluid samples that have been obtained from a corpse which was removed from the water and brought to the Council of Forencic Medicine to perform autopsy, was examined and diatom was obtained from samples of 19 cases. Moreover, the diatoms that were obtained from the swab samples taken from the outer body surfaces and the diatoms obtained from the visceral organs were compared. When the diatoms which obtained from internal organs tissues and body fluids evaluated numerically, it was seen that the diatoms that obtained lungs were high number and it was followed by pleural liquid, stomach content and pericardial fluid, respectively. According to the findings which were obtained swap samples, more diatoms were obtained from the nasal swap than the other swap samples. Colloidal Silica Gradient Santrifugation Method is more advantageous than tradationally Nitric Asid Digestion Method because of it is non-toxic, reliable, easy to apply and detecting plankton other than diatoms.