Line blancing and staff assignment problems in mixed model assembly lines
Karışık modelli montaj hatlarında dengeleme ve işçi atama problemleri
  1. Tez No: 170878
  2. Yazar: NURİ BİLENSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET KARIŞIK MODELLİ MONTAJ HATLARINDA DENGELEME VE İŞÇİ ATAMA PROBLEMLERİ Bu çalışmada, büyük bir otobüs üreticisinin boyama, montaj ve sonlanma proseslerinin yapıldığı bir fabrikasında karşılaştığımız birden fazla ürün çeşidi üreten istasyonlar arası tampon stok bulundurmayan montaj hattı dengeleme problemini araştırmaktayız. Modeli verilen problem talep doğrultusunda hesaplanan takt zamanları ile istasyonlar arası minimum proses zamanlan arası farkı kapasite kısıtlarını da dikkate alarak azaltmayı amaçlamaktadır. Bu problem için olurlu çözüm bulmak NP-Zor olduğundan, problem çözülmesi zor olan problem sınıfına aittir. Literatürde, bu birden fazla ürün modeli üreten montaj hattı dengeleme problemlerinin çözülmesi için matematiksel programlama, sezgisel ve meta-sezgisel yöntemlere başvurulmuştur. Daha sonra, problemin çözümü için geliştirilen önce üretim şuasına bakılarak istasyon yüklerinin hesaplanması daha sonrada bu istasyon yüklerine göre iş ve işçi ataması yapan iki aşamalı sezgisel yöntem çözüm yaklaşımı bölümünde detaylı olarak anlatılıyor. Deneysel çalışmalar, detaylı tartışmalar ve sonuçlan ile çalışmayı sonlandırıyor.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT LINE BALANCING AND STAFF ASSIGNMENT PROBLEMS IN MIXED MODEL ASSEMBLY LINES In this study, we investigate a mixed-model paced assembly line balancing problem, which we faced in the assembly line of a major automotive manufacturer. The model formulated aims to decrease the difference between the takt time calculated according to demand and the minimum processing time among stations with capacity constraints. Due to the fact that finding a feasible solution for the MALBP is NP-hard, the problem belongs to a class of problems which are difficult to solve. Â wide range of mathematical programming, heuristic, and metaheuristic methods have been applied to solve these mixed model assembly line balancing problems in the literature. Later, a two-stage heuristic procedure is given in the solution approach including the balancing due to the sequence information heuristic and task&staff assignments heuristics for different circumstances of the assembly line features such as takt time and total number of staff in the assembly process. The heuristic solution procedures developed for the problem is later explained in detail. A detailed discussion of the experimental study and results obtained concludes the thesis.