Gaz motorlu kojenerasyon santralinin tekstil sektöründe uygulanması termodinamik ve ekonomik analizi
The application of gas engine co-generation plant at textil industries, thermodynamic and economic analyses
  1. Tez No: 171122
  2. Yazar: SABRİ GÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN SADIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
IV ÖZET Enerji endüstriyel proseslerin temel maliyetlerinin başında gelir. Endüstride yıllardır enerji tasarrufunda çeşitli yöntemler uygulanmakla beraber verimliliğin arttırılması ve maliyetlerin düşürülmesi için arayışlar devam etmektedir. Bu çalışmada ülkemizde son yıllarda yaygınlaşan kojenerasyon sistemleri incelenmiştir. Çalışmada kojenerasyon sistemlerinin ve ekipmanlarının tanımlanması yapılmış projelendirme aşamasında esas alman unsurlar hakkında bilgi verilmiştir. Örnek olarak verilen kojenerasyon santrali Şubat 2005 'te üretime geçmiştir. Bu çalışmada kojenerasyon sisteminin termodinamik ve ekonomik analizini içermekte olup, bölgedeki tekstil fabrikalarına sağladığı avantajlar tablolarda gösterilmiştir. Santralde üretilen buhar ve sıcak su miktarları hesaplanmış, santralin ısı enerjisi müşterilerinin tüketimleri incelenerek dağıtım hatları projelendirilmiştir. Kojenerasyon santrali kurulduğu bölgede fabrikaların maliyetlerini önemli ölçüde azaltmıştır. Fabrikalar ve santral için ekonomik analizler hesaplanarak, tablolarda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Energy expenses are one of the important factor of process cost analyses. The efforts for reducing production costs and increasing productivity is continuing for many years, although many cost saving methods are already used İn industry. In this project, co-generation systems which used widely in recent years in our country are studied. In this context, definitions of co-generation systems and the equipments used at co-generation plants are described and information given about the main components of planning a co-generation plant project. The co-generation plant given as an example in this project has started its production at February 2005. The project includes thermodynamic and economic analysis of the plant and the advantage created for textile factories in the region is shown with tables. The amount of hot water and steam produced in the plant are calculated, and thermal energy of the plant is included to the project based on the consumption level of the customers. Energy costs of the industrial plants in the region which cogeneration plant is located, is dramatically reduced. Economic analyses for both cogeneration plant and its customers are calculated and shown in tables.