The Hidden self: The theme and categories of invisibility in the novels of Joyce Carol Oates
  1. Tez No: 17113
  2. Yazar: BİLGE MUTLUAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİNÇ ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Çağdaş Amerikan Edebiyatının üretken yazarlarından Joyce Carol Oates hikaye ve romanlarında“görünmezlik”kavramını (the concept of invisibility) kullanmaktadır. Yazarın ana temalardan biri olan“görünmezlik”(invisibility) karakterlerin psikolojik ve fiziksel anormalliklerinin sebeblerinin başında gelmektedir. Görünmez olan karakterlerin kişilik çözülmesi, kaybolması veya fiziksel ve ruhsal ölüm gibi çeşitli problemler altında ezilmeleri, sonlarının da trajik olmasını kaçınılmaz kılmaktadır.“Görünmezlik”yalnızca karakterin psikolojik gerçeğine değil, aynı zamanda yaşadığı ortamın koşullarına da bağlıdır. Yani,“görünmezlik”kaçış gibi her zaman roman karakterinin kendi seçimi olmayıp, başkaları tarafından da kabul ettirilmiş olabileceğinden, kaçıştan daha geniş bir kavramdır. Bu tezin giriş bölümü Oates'ı çağdaş bir yazar olarak tanıttıktan sonra“görünmezlik”kavramını yazarın romanlarına bağlı olarak incelemekte ve tanımlamaktadır. Bu bölüm yalnızca“görünmezliğin”sebeb ve sonuçlarını özetlemekle kalmayıp, Joyce Carol Oates'ı daha iyi anlayabilmek için H. G. Wells, Ralph Ellison ve R. D. Laing'in“görünmezliği”nasıl açıklayıp tanımladıklarını da göstermektedir. Bu çalışma“görünmezlik”kavramını iki ana bölümde ele almaktadır:“psikolojik görünmezlik”ve“sosyal görünmezlik.”“Psikolojik görünmezlik”R. D. Laing'in schizophreni üzerine çalışmalarına ve gerçek veya düşsel baskıların etkisiyle maskeler takma (sahte tavır takınma) düşüncesine bağlı olarak tanımlanmaktadır. Oates'm Wonderland, Expensive People, The Assassins, Childwold, Son of the Morning, Unholy Loves, Solstice, Marya: A Life, Do With Me What You Will ve You Must Remember This romanları“psikolojik görünmezliğin”değişik yönlerini ortaya çıkarmak için incelenmiştir. Diğer taraftan“sosyal görünmezlik”kadının düşman bir çevredekikonumu ile ilgilidir. Yazar yalnızca kadınlarla ilgili romanlar yazmamakla birlikte,“sosyal görünmezlik”kavramı sınırlı olanakları olan kadınlara özgü bir durum olarak ortaya çıkmakta ve Ralph Ellison'ın Invisible Man romanındaki karakteri çağrıştırmaktadır. Ellison'ın karakteri derisinin renginden dolayı hor görülmekte, Oates'm kadınları da kadın oldukları için önyargılarla savaşmak zorunda kalmaktadırlar. With Shuddering Fall, A Garden of Earthly Delights ve them romanlarındaki kadınlar sosyal konumlarının mutluluklarını engellediği ataerkil bir çevrede koşullanmışlardır. Bu çalışma görünmezlik kavramının kategorilerini psikolojik ve sosyal olguları ile ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Ortaya çıkan bulguların Joyce Carol Oates'm romanlarını anlamak ve değerlendirmekte aydınlatıcı olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Joyce Carol Oates, a prolific writer of the contemporary literary scene, uses the concept of invisibility in her fiction. As a prominent theme in Oates's novels, invisibility is the cause of characters' psychological and physiological disturbances. Since the invisible characters are tormented with problems which show themselves through dissolution of character, loss of identity, spiritual and physical death, their ends are bound to be tragic. Invisibility is a broader term than escape in the sense that it includes not only the psychological reality of the characters themselves but also the circumstances of the physical world which surrounds them. In other words, invisibility is not always the characters' own choice, but is imposed upon them in the world they live in. The introduction examines and defines the concept of invisibility in relation to Oates's novels after locating her as a contemporary writer. This section not only outlines the causes and effects of invisibility but also presents how H. G. Wells, Ralph Ellison, and R. D. Laing explain and define invisibility, since their definition is crucial in understanding Joyce Carol Oates's work. This study examines the concept of invisibility under two categories; psychological and social. The psychological invisibility is defined in relation to R. D. Laing's studies on schizophrenia and the idea of wearing masks under real or imagined pressures. The novels Wonderland, Expensive People, The Assassins, Childwold, Son of the Morning, Unholy Loves, Solstice, Marya: A Life, Do With Me What You Will, and You Must Remember This are examined as representative of certain aspects of psychological invisibility. On the other hand, social invisibility is related to women's position in a hostile environment. Although Oates does not write gender-specific fiction, the social invisibility applies to women with limited possibilities which recalls Ralph Ellison's hero inInvisible Man. Ellison's hero is treated as“inferior”because of the color of his skin. Oates's women are faced with prejudices because they are women. Under this category, the novels With Shuddering Fall, A Garden of Earthly Delights, and them are examined to show how women are conditioned to feel in a patriarchal society in which their social status is a barrier to happiness. Thus, this study attempts to display the categories of invisibility together with their psychological and social implications. It is hoped that the findings of this study will contribute to our understanding and appreciation of the fiction of Joyce Carol Oates as a contemporary writer.