Lack of communication: Personal relationship in David Mamet's plays
  1. Tez No: 17112
  2. Yazar: GÜLNUR GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL ÜÇELE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
11 ÖZET Çağdaş Amerikan oyun yazarlarından, David Mamet, eserlerinde parayı herşeyin üstünde tutan kendine, topluma, tüm değerlere ve geçmişine yabancılaşan insanları anlatır. Paranın büyülü gücüne inanan bu karakterler, iş hayatında daha çok paraya sahip olmak için kendi ben liklerini yok etme pahasına birbirleri ile mücadele halindedir. Mamet' in aç gözlü karakterleri birbirlerini birer mal gibi görürler, öyle ki; arkadaşlıkları bile bir diğerini istismar etmek üzerine kurulmuş tur. Bu yalnız insanlar duygularını dile getirecek kelimeler bulamadı- karı gibi sorunlarını anlatacak arkadaşlardan da yoksundurlar. David Mamet oyunlarında ve film senaryolarında şiddetin, aldatmacanın hüküm sürdüğü kent hayatından bunalan insanların nasıl kuracaklarını bilmeden arzuladıkları dostça ilişkileri bulma çabasını anlatır. Baş yapıtları olan, American Buffalo ve Glengarv. Glen Ross'da yazar kent yaşamının acımasız koşulları yüzünden, kendi içindeki değerleri yok edip, birer nesneye dönen kişilerin iletişim problemlerini, kaybolan iş ahlakı ve manevi değerleri çarpıcı bir dille gözler önüne sergiler. Sonuç olarak diyebiliriz ki; David Mamet'in eserlerindeki kendilerine yabancılaşan bu karakterler için tek çözüm yolu vardır; ilişkilerinde“biz”olmadan tek başına“ben”varım diyebilmek ve duygularını, düşüncelerini gerçek anlamda sahip olduğu dostlarına açmak...
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT One of the contemporary American playwrights, David Mamet, in his works, writes about the people who are alienated from themselves, from society, from all the values and from their past by putting money above everything. The characters who believe in the magical power of money in business compete with each other for more money, although they run the risk of destroying their“selves”. In their social relationships Mamet's greedy characters see each other as“commodities”so that their“friendships”are rooted in the exploitation of the other one. Therefore these lonely people not only lack the words to express their thoughts, but also lack the existence of friends to share their problems. David Mamet, in his plays and screenplays demonstrates the persons who are overwhelmed by the urban life where violence and con-games prevail and their desire for friendly relationships without knowing how to relate with others. In his major works, Ameri can Buffalo and Glengarry. Glen Ross, the playwright depicts a bitter portrait of alienated people who owing to the inhumane conditions of the urban life, have lost their“innate-capacity to do good”and have turned out to be“an object”while calling attention to the degenareted business ethics and the problem of lack of communication.As a result, it can be said that the only remedy for the alienated individual is to avoid the symbiotic relationships and learn to stand on his feet by means of knowing his“self”and revealing his innermost feelings to his“real”friends.