Türkiye'de e-devlet dönüşüm sürecinde kaymakamlık bilgi sistemi modeli (Göynük örneği)
Information system model of government of a district at the e-state transformation process in Turkey (Göynük model)
  1. Tez No: 171130
  2. Yazar: MEHMET HAMURCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SENİHA ÇELİKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZET İnsanlar tarımın keşfi ve endüstri devriminin ardından çağımızda bilişini teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmelerle yeni bir paradigma karşısındadırlar. Artan nüfus, karmaşıklaşan ilişkiler ağı ve tükenmekte olan / paylaşımında zorluklar yaşanan kaynaklar insanları yeni arayışlara itmiştir: Mevcut imkanlarımı nasıl en etkin ve en verimli bir şekilde kullanabilirim? Bilgisayarın keşfi, internetin icadı ve elektronikte yaşanan çığır açıcı gelişmeler devletlerin / yönetimlerin organizasyon yapışım sorgulanır hale getirmiştir. Gelişen teknolojiler sayesinde yönetimler kendilerini dönüştürmeye ve bu sürece adapte olmaya başlamışlardır. Kullanılmaya başlayan bilgi sistemleri de bu sürecin bir parçasıdır. Günümüzde bilgi sistemleri sayesinde yönetimler daha etkin ve süratli kararlar alabilmektedir. Bu amaçla, Kent Bilgi Sistemi, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Arazi Bilgi Sistemi ve Afet Yönetim Sistemleri gibi birçok sistem geliştirilmiştir. Bu sistemler bir taraftan yönetim faaliyetlerini kolaylaştırırken diğer yandan da iletişim kanallarını çeşitlendirmekte ve halkın katılımını artırmaktadır. Ülkemizde her kurumun kendi bilgi sistemini kurması ve bu sistemlerin entegrasyonu ile oluşacak Ulusal Bilgi Sistemi (USB)'nin ardından amaç e-Türkiye'yi oluşturmaktır. Nihai hedef ise e- vatandaş'tır. Yani mekan ve zaman kısıtlaması olmaksızın her türlü işlemin tüm vatandaşlar tarafından sayısal ortamda gerçekleştirilebilmesi. Bu hedeflere dönük olarak, çalışma alanı seçilen Göynük ilçesinde bilgi sistemlerinin kullanımı ve kamu kurumlarının yeniden organizasyonu ile yeni bir yapılanma önerisi getirilmiştir. Bu çalışma ile geleneksel kamu örgütlenmesi dönüştürülüp, UBS çatısı altında organizasyonu sağlanmaya çalışılmıştır. Vatandaşlara bakan yönü ile ise hizmet alımında iletişim kanallarının çeşitlenmesi, en az hamlede ve en kısa sürede istenilen hizmete ulaşma şeklinde ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY After discovery of agriculture and industrial revolution, human-being meets a new paradigm together with happening rapid development at technology of informatics. Increasing population, complication of communication net and giving out of sources and difficulties at sharing sources let men to lean towards new searches: How can I use my existing opportunities the most dramatically and productively? Investigation of computer, invention of internet and happening developments that blazes a trail at electronics made organization structure of governments / states to be grilled. Governments began to transform themselves and became adapted to this period by means of developing technologies. Information systems that began to be used are the piece of this period too. Nowadays, governments are able to make decisions more dynamically and rapidly. For this reason, a lot of systems as City Information System, Geographical Information System, Land Information System and Disaster Management System are developed. These systems not only facilitate management activities but also increase the variety of communication channels and participation of the public as well. In our country, the aim is to establish e-Turkey after establishing the information system of own for each institution and National Information System (NIS) that occurs by means of integration of these systems. The final target is e-citizen. In other words, every citizen will be able to carry out every kind of process at digital atmosphere without restriction of time and place. Turned towards these targets, a new constitution is proposed by reorganization of public institutions and using information systems in town Göynük where is chosen as a working area. In this study, traditional public organization is transformed and tried to organize under NIS structure. Variation of communication channels at taking service, reaching desired service by means of the least attempt in the shortest time can be expressed as the ways turned to citizens.