Yapay sinir ağları ve bulanık mantıkla DC lineer motor kontrolü
Neuro-fuzzy control of DC linear motor
  1. Tez No: 171129
  2. Yazar: UĞUR HASIRCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF NACİ ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, sabit mıknatıslı DC lineer motorun yapay sinir ağları ve bulanık mantıkla kontrolü yapılmıştır. Bu amaçla, armatürü sabit mıknatıslı bir DC lineer motor tasarlanmış ve kontrol sisteminin parametrelerinin gerçek değerleri, tasarlanan bu motordan ölçüm yoluyla elde edilerek, bu gerçek değerlerle bilgisayar ortamında benzetim yapılmıştır. Motorun lineer hızının zamana göre değişimini gösteren grafik yardımıyla, elde edilen sonuçlar klasik kontrolörlerle karşılaştırılmış ve sinirsel bulanık kontrolörün ikinci dereceden sistemlerin performans kriterleri açısından klasik kontrolörlere göre daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study, neuro-fuzzy control of permanent magnet DC linear motor was realized. For this aim, a permanent magnet armature DC linear motor was designed and real values of control system parameters were got from this motor via measurement. Computer simulation was realized with this real value. Aided the graphic shows the variation of linear speed versus time, the results were compared with classical controllers. It was observed that neuro-fuzzy controller gives better results in comparison with classical controller from the point of wiew performance criteria of second order system.