Plastik enjeksiyon kalıpçılığında çökmeye etki eden parametrelerin incelenmesi
Examine the parameters which effects the sink mark in the plastic enjection molding
- Tez No: 171149
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BABÜR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Bilim ve teknolojideki gelişmelerle birlikte plastik malzemeler; metal ve ağaç gibi malzemelerin yerini almaya başlamıştır. Tarihsel Gelişim ile plastiğin üretimi giderek artmıştır. Birçok özelliği bakımından diğer malzemelerden üstün olan plastik malzemeler; makine, otomotiv, elektrik, elektronik ve haberleşme sektörlerinde en çok tercih edilen malzemeler durumundadır. Günlük hayatımızda en fazla kullanılan malzemelerden olan plastikler, plastik enjeksiyon kalıplama yöntemiyle şekillendirilirler. Plastik malzemeleri ısı etkisine göre iki gruba ayırabiliriz. Bunlar termoplastikler ve termosetlerdir. Termoplastik malzemeler soğutup katılaştırıldıktan sonra ergitilerek tekrar kullanılabilir. Fakat termoset malzemelerde bu işlem gerçekleştirilemez. En çok kullanılan plastik malzemeler termoplastiklerdir. Enjeksiyon kalıplama yöntemi ile termoset ve termoplastik malzemelerden parça üretilmesi kısa zamanda gelişmiş ve lastik endüstrisinde ön sırayı almıştır. Bu çalışmada; plastik enjeksiyon kalıplama metoduyla üretilen parçaların üzerinde meydana gelen ve plastik ürünlerin görünümünü ve dayanımını önemli ölçüde etkileyen çökme problemleri incelenmiştir. Değişik şekillere sahip iki parçayı aynı anda basabilen bir enjeksiyon kalıbı tasarlanılmış ve üretimi yapılmıştır. Plastik parçalarda etki eden; Ütüleme basıncı Ütüleme zamanı Enjeksiyon basıncı Eriyik ısısı Kalıp sıcaklığı Enjeksiyon hızı gibi parametreler değiştirilerek parçalar basılmıştır. Deneyde üç çeşit malzeme kullanılmıştır; bu malzemeler ABS, alçak yoğunluklu polietilen, Polipropilendir.Parçaların çökme yerleri 3D ölçüm cihazında ölçülmüş; Ölçüm sonucunda ortaya çıkan sonuçlar Moldflow 4.0 ve Mold adviser 6.0 analiz programlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu çıkan sonuçlara göre parçalar üzerindeki şekil değişikliklerinin, çökmelerde ve çarpılmalarda önemli etken olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda çalışma parametrelerinin değişimi esnasında tüm koşulların bu değişimlerden etkilendiği görülmüştür. Eriyik sıcaklığı arttığı zaman çökmenin arttığı gözlemlenmiştir. Ütüleme basıncı ve enjeksiyon basıncı arttıkça çarpılmaların arttığı görülmüştür. Çökme ile çekme arasında doğrusal bir oran bulunduğu, çekme arttıkça çökmenin de arttığı gözlenmiştir. Çökmelerde en önemli parametrelerin eriyik ısısı, ütüleme basıncı ve ütüleme süresi olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY With the developments in science and technology, plastics materials have started to substitude the materials such as metal and wood. The plastics materials which are superior than the other materials because of a lot of properties are preffered most in industry such as machine, automotive, electrics, electronics and communication. The plastic materials that have come into our daily life most are formed by plastic injection molding which is one of the molding methods with a lot of advantages. Plastic can be divided into two groups by the effect of the temperature. These are; thermoplastics and thermosets. Thermoplastic metarials can be reused by melting of the product after cooling. But this process can't be done for he thermoset materials. The most popular plastic materials are thermoplastic materials.Producing part from thermoset and thermoplastic material via injektion moulding method improved in a very short time and became foremost in plastic industry. If the chosen plastic material is not enough for one or more of the required properties, two or more plastics are polymerized together to take each plastic's property into one. Polyacrylonitrile butadiene styrene (ABS) can be an example of this type plastic (copolymer). Plastic material, turned into fluid by means of injection moulding method, is being injeted into the mould. Runner system helps the melting material coming frm plastic unit drive into the mould cavity. After the mould filled with plastic, the injection pressure that is applied to the mould is increased, making the screw keep injekting the plastic material in to the full mould and in this way shrinkage, which is formed as the plastic in the mold gets cold, is kept minimum. This procedure is caled“packing”. When the plastic material hardens, mould is opened automatically and the part is taken from the mould. In this study, it has been examined a sink mark problem occured on the parts produced using the plastic injection molding method effects the plastic parts' apperance and strength in an important way.The parameters which affects on plastic pieces. Packing pressure Packing time injection pressure Melt temperature Mold temperature injection speed The parts are comprasssed with different parameters which affect on plastic parts. Three different materials are used in that experiment. Those materials: polyacrylonitrile butadiene styrene copolymer, polyethylenes, polypropylenes. 3D measure tool was used to measure sink mark of parts. Those results compared with the programs of analysis such as Moldflow 4.0 and Mold adviser 6.0 To results, varieties of shape on parts are important factors on sink mark and warpage of the surfaces with angle.. Additionally, It was seen that all canditionals can be affected. It was observed when the melt temperature increases the sink mark increases. As the packing pressure and injection pressure increase, the warpage increases was seen. It was observed there is a linear ratio between sink mark is increasing, the shrinkage; also, while the sink mark is increasing, the shrinkage is increasing, too. It was founded the most important parameters in sink mark are melt temperature, packing pressure and packing time.