Plastik enjeksiyon kalıpçılığında çarpılmaya etki eden parametrelerin incelenmesi
Investigation of parameters effecting on warpage in plastic injection moulding
  1. Tez No: 134339
  2. Yazar: HAKAN ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BABÜR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
IV ÖZET Enjeksiyon kalıplama metoduyla termoset ve termoplastik maddelerden parça üretilmesi kısa zamanda gelişmiş ve plastik endüstrisinde ön sırayı almıştır. Plastik enjeksiyon kalıplama yönteminde, enjeksiyon makinesindeki basma ünitesi kalıba doğru yaklaşarak nozulun kalıba bir miktar girmesini sağlar. Enjeksiyon kalıplama metoduyla akışkan hale gelen plastik madde kalıp içersine enjekte edilir. Yolluk sistemi plastik ünitesinden gelen ergimiş malzemenin kalıp boşluklarına sevk edilmesini sağlar. Yolluk sistemi, yolluk girişi, yolluklar {ana ve tali yolluklar) ve parça girişinden oluşur. Kalıp plastik ile dolduktan sonra, vidanın plastik malzemeyi dolu kalıbın içerisine enjekte etmesi devam ettirilerek kalıba uygulanan enjeksiyon basıncı artırılır ve böylece kalıp içindeki plastiğin soğumasıyla oluşan hacimsel çekme minimumda tutulur. Bu işleme“ütüleme”denir. Plastik malzeme katılaşınca kalıp otomatik olarak açılır ve parça kalıptan alınır. Plastik kalıpların ısıtılması ve soğutulması, kalıplanan parçanın kaliteli ve kalıplamanın ekonomik olmasını sağlamaktadır. Kalıp tasarımı kalıplama toleransı, çekme payı miktarı, kalıp boşluğunun yüzey kalitesi ve kalıplanacak plastik maddenin diğer özellikleri de göz önünde bulundurulur. Kalıp genel olarak yuvarlatılmış üniform hatlara sahipse boşluğu doldurmak daha kolaydır. Tasarım yaparken parçadaki yuvarlatmalar, çeper kalınlığı, eğimler, kaburgalar, delikli çıkıntılar ve dişler parçada sorunlara yol açmayacak şekilde uygun tutulmaya çalışılır. Plastik enjeksiyon yöntemi kullanılarak yapılan üretimlerde çeşitli sebeplerden dolayı hatalı parçalar ortaya çıkmaktadır. Problemlere yol açan sebeplerin kaynağı olarak makine, kalıp, işlem zamanı, işlem sıcaklığı, işlem basıncı, kullanılan malzeme, parça dizaynı başta gelmektedir. Bu problemlerden biri olan çarpılmanın nedenlerinden biri yetersiz soğuma veya soğutma zamanıdır. Sonradan oluşan çarpılma, iç gerilmeler veya malzeme çekmesinin sonucunda oluşur. Yanlış yerleştirilmiş federler de çarpılmaya yol açabilir. Çarpılmayı önlemek için uygun soğutma şartları seçilmelidir. Bu çalışmada, plastik enjeksiyon kalıpçılık bilgisi sunulmuş, plastik enjeksiyon metodu kullanılarak yapılan üretimde ortaya çıkan hatalar ve hataların giderilmesiiçin gerekli yöntemler üzerinde durulmuştur. Moldflow Plastics Insight Plastik Enjeksiyon Analiz Programı kullanılarak iki değişik soğutma şekli için çarpılma analizi yapılmıştır. Plastik malzeme olarak ABS kullanılmıştır. Çarpılmaya müsait boyutlarda tasarlanan plastik parçasının her iki soğutma kanal şekli için: 1. Yolluk boyutu, 2. Tutma basıncı, 3. Tutma zamanı, 4. Soğutma kanalı, 5. Soğutma zamanı, parametreleri değiştirilmek suretiyle analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarından, çarpılma miktarı ile soğutma sıcaklığı arasındaki ilişki elde edilmiştir. Çarpılmaya soğutmanın etkisi analiz edilmiş, sonuçlar grafik olarak verilmiştir. Grafikler incelendiğinde, soğutma kanal şeklinin çarpılmayı fazla etkilemediği anlaşılmıştır. Soğutma zamanının, tutma basıncı ve tutma zamanının çarpılmada önemli payı olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan analizlerden sonra soğutma sıcaklığı, soğutma zamanı, soğutma kanallarının kaviteye olan mesafesi ve yolluk çapı taguchi analizi için faktör olarak kullanılarak çarpılmaya olan etkileri belirlenmiştir. Taguchi analizi sonucunda çarpılmaya etki eden en önemli faktörün soğutma zamanı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Producing part from thermoset and thermoplastic material via injection moulding method improved in a very short time and became foremost in plastic industry. In the course of injection moulding method pressing unit in injection machine, approaching the mould, makes the nozzle enter the mould partly. Plastic material, turned into fluid by means of injection moulding method, is being injected into the mould. Runner system helps the melting material coming from plastic unit drive into the mould cavity. Runner system consist of sprue, runner and gates. After the mould filled with plastic, the injection pressure that is applied to the mould is increased, making the screw keep injecting the plastic material in to the full mould and in this way shrinkage, which is formed as the plastic in the mould gets cold, is kept niinimum. This procedure is called“packing”. When the plastic material hardens, mould is opened automatically and the part is taken from the mould. Heating the plastic moulds and cooling make the moulded piece of good quality and help the moulding to be economic. Mould conception, moulding tolerance shrink portion amount, surface quality of mould cavity and other features of plastic material that will be moulded are also taken in to consideration. If the mould generally has the rolled uniform lines, it's easier to fill the cavity. While designing the rolling in part, fence thickness inclinations, ribs, bosses and cogs should be selected so that problems are minimized. There appears parts of error because of various reasons in the production that's made by using plastic injection method. The machine, the mould, process time, process heat, process pressure, material used and part design are in the first place in importance being the sources of reasons that cause problems. One of the reasons of warpage is insufficient cooling or cooling time. Warp that's formed later is constituted by the result of inner tensions or shrunk material. Wrong placed feders can also cause warpage. To prevent warpage, suitable cooling condition should be choosen.vıı In this work, information is presented on plastic injection moulding; the errors revealed in the production made by using the plastic injection method and the methods for removing the errors are emphasized. Warpage analysis for two different cooling channel shape is performed by using moldflow plastics insight plastic injection analysis programme. ABS is used for plastic material. The plastic part which is designed in dimension available for warpage, for both cooling channel shapes, 1. Runner dimension, 2. Holding pressure, 3. Holding time, 4. Cooling channel, 5. Cooling time, The analysis is carried out by changing the parameters. In the results the relation between the amount of warpage and cooling heat are shown on using by means of graphically. The effect of cooling on warpage is analysed and the results are emphasized by means of graphic. When the graphics are examined, it' seen that the cooling channel's shape doesn't affect the warpage much. It is revealed that the cooling time, the holding pressure and holding time have an important role in the warpage After the analysis it's determined how the cooling heat, the distance of the cooling channels to the cavity and the runner affect the warpage by using them as parameters for the taguchi analysis. As a result of the taguchi analysis it's revealed that the most important factor in warpage is the cooling time.