Çadırkaya (Yahyalı-Kayseri) kurşun-çinko yatağının jeolojisi
Geology of the Çadırkaya (Yahyalı-Kayseri) lead-zinc deposits
- Tez No: 171219
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÖKCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi CADIRKAYA (YAHYALI-KAYSERN KURSUN-CIK YATAKLARININ JEOLOJİSİ Zafer ŞAHIN Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ahmet GÖKÇE Çadırkaya Pb-Zn yatağı, Yahyalı (Kayseri) çevresinde bulunan çok sayıdaki Pb- Zn cevherleşmelerinden birisi olup Çadırkaya Köyü'nün güneydoğusunda, Şıpşık Kaya eteklerinde bulunmaktadır. Yatak çevresinde, Permiyen yaşlı Belmece kireçtaşları, Triyas yaşlı Pınarbaşı şistleri, Eosen-Oligosen yaşlı Yahyalı magmatikleri ve Kuvaterner yaşlı alüvyonlar yüzeylemektedir. Belmece kireçtaşları rekristaüze kireçtaşlarından oluşmaktadır. Doğrudere volkanitleri ise riyolitik, dasitik ve andezitik bileşimlidir. Çadırkaya Pb-Zn yatağı, Eosen-Öligosen yaşlı Yahyalı magmatikleri ile Permiyen yaşlı Belmece kireçtaşları'nın dokunağında iki ayrı cevher zonu şeklinde oluşmuştur. I. Cevher zonu porfiri andezitik dasit bileşimli daykın doğu-güneydoğu kenarında K10UD/80ÜGD konumlu olarak yataklanmış, 2 - 10 m kalınlıkta ve doğrultu yönünde 100m kadar, eğim yönünde ise 70m kadar devamlılıkta, II. Cevher zonu ise porfiri andezitik dasit bileşimli daykın batı-kuzeybatı kenarında 1321 m kotundaki ana galeride K 10-35° D / 65-75“ KB konumlu olarak yataklanmış, 2-10 m kalınlıkta ve doğrultu yönünde 90 m, eğim yönünde 40 m kadar devamlılıkta olmak üzere iki ayrı cevher zonu şeklindedir. - Yüzeyde, yarmalardan alınan örneklerde yapılan XRD incelemelerinde kuvars, kalsit, dolomit, götit, hematit ve simitsonit gibi mineraller, derinde 1321 m galerisi içindenalınan örneklerde; galenit, sfalerit, pirit, kalkopirit, fahlerz ve kovellin gibi cevher mineralleri gözlenmiştir. Cevher minerallerinin birbirleri ile olan ilişkilerinden yararlanılarak minerallerin oluşum sırası ”pirit - kalkopirit - sfalerit - galenit - fahlerz - kovellin" şeklinde belirlenmiştir. Galenitlerin kükürt izotopları bileşimi (5 °* S) -1.5 ile +0.2 %o (CDT) arasında değişmekte olup magmatik kökene işaret etmektedir. Yukarıda sayılan jeolojik, mikroskopik ve izotop bulgularının değerlendirmesi sonucunda Çadırkaya yatağındaki cevherleşmenin Doğrudere volkanitleri ile Belmece kireçtaşlarının dokunağında, Doğrudere volkanitleri ile ilişkili hidrotermal çözeltilerce veya derine inerek ısınmış ve bu volkanitler içindeki kükürtü ve metalik elementleri çözerek zenginleşmiş yüzey kökenli sularca oluşturulmuş kontak metasomatik tip kurşun-çinko cevherleşmeleri oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
uı ABSTRACT MsC Thesis GEOLOGY OF THE CADIRKAYA (YAHYALI-KAYSPRh LEAD-ZİNC DEPOSİTS Zafer ŞAHIN Cumhuriyet University Institute of Sciences Geological Engineering Department Supervisor: Prof. Dr. Ahmet GOKÇE Çadırkaya Pb-Zn deposit is one of the numerous Pb-Zn deposits occured around the Yahyalı area and is located on the slop of the ŞipşikKaya hill, SE of the Çadırkaya village. In the surrounding area of mineralization, Permian Belmece Limestones, Triassic Pınarbaşı schists, Paleocen - Middle Eocen Doğrudere volcanics and Quaternary alluviums are cropped out. Belmece limestones are excessively recrystalized and Doğrudere volcanics are rhyolithic, dacitic and andesitic composition. Çadırkaya Pb-Zn deposits öccured two different ore zones along the contact between Eocen - Oligocen Yahyalı magmatics and Permian Belmece Limestones. The 1°“ ore zone is occured along the east - southeast border of an andesitic dike with a strike and dip of N10UE/80USE, and with sizes of 2 to 10 m in thicknes, 100m in direction and 70m in dip sides. The 2”" ore zone is occured along the west - northwest border of the same dike and identified during the underground mining at 1321 m adit. Its position and dimentions are as follows; N10-35°E / 65-75° NW, the thicknes 2 to 10 m, the directionward dimention is 90 m, the dipward dimention 40 m. The samples collected from the surface contains quartz, calcite, dolomite, göthite, hematite, simitsonite, anglezite and seruzite, while the samples collected from theIV unaerarouncl. in tne tözi aaıt. conxains aaiena. SDnaiente. Dvnte. cnaicoDvms. -=rr and covellite. The texture of the above minerals indicates that the succession of the suiDmae minerals is as tallows: Dvnte - chaicoDvrite - sDhalerite - aaiena - fahlerz - covellite. Sulfur isotope composition of the galenas (5 °* S) range from -1.5 to +0.2 %o (CDT) and suggest a magmatic sulfur source. In the light of the above mentioned geological, microscopic and sulfur isotope datas, it is concluded that the Çadırkaya Pb-Zn deposit is occured as contac metasomatic ore, along the contact between Paleocen - Middle Eocen Doğrudere volcanics and Permian Belmece Limestones, by the hydrothermal fluids either derived from the Doörudere volcanics or deeD sirculated meteoric water which leached the sulfur and metallic elements from these volcanics.