ISO 9001:2000 standardı ve Sivas-Barit Maden Türk A.Ş. alçı fabrikasında uygulanması
ISO 9001:2000 standard and its application in Sivas-Barit Maden Türk A.Ş. plaster of Paris factory
- Tez No: 171234
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖNENÇ ARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ISO 9001:2000 STANDARDI VE SİVAS-BARİT MADEN TÜRK A.Ş. ALÇI FABRİKASINDA UYGULANMASI Sevinç KARABACAK Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman Prof. Dr. Gönenç ARIN, Kimya Mühendisliği Bölümü Uluslararası ekonomik ilişkiler sonucu ortaya çıkan rekabet koşulları, klasik yönetim modellerinin gerekli uyumu sağlamada yetersiz olduğunu göstermektedir. İşletmelerin rekabet, pazar, teknoloji ve insanlarla ilgili olarak ortaya çıkan sorunlara yanıt aramaları, piyasada genişleme ve iyileştirici yolu bulmaları gerekir. Müşterinin ürün veya hizmeti satın alma ya da almama kararı vermesinde önemli bir ölçüt kalitedir ve bu nedenle başarıdaki en etkileyici parametredir. ISO 9000 kalite sistemi oluşturmak ve mevcut bir kalite sistemini değerlendirmek amacıyla kullanılabilen bir kalite yönetim modelidir. Uygulama sonucu işletmeye, çalışanlara ve tüketicilere yansıyacak, bu da ülke açısından olumlu bir gelişme sağlayacaktır. Bu çalışmada kalite,istatistiksel kalite kontrol, kalite kontrol grafikleri, ISO 9000 standartları serisi ve ISO 9001:2000 maddeleri hakkında bilgi verilerek Sivas'ta bulunan BMT Alçı Fabrikasında ISO 9001:2000 revizyonuna geçiş incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kalite, Kalite Kontrol, İstatistiksel Kalite Kontrol, Kalite Kontrol Grafikleri, Standard, ISO 9000, ISO 9000 Standartları Serisi, ISO 9001:2000, Alçı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ISO 9001:2000 STANDARD AND ITS APPLICATION IN SİVAS-BARİT MADEN TÜRK A.Ş. PLASTER OF PARIS FACTORY Sevinç KARABACAK Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor Prof. Dr. Gönenç ARIN, Department of Chemical Engineering Competition conditions which arise in result of international economical relations show that classical management models are not enough on having necessary adaptation. It's necessary for administrations to search for answers to the problems which arise about competition, market, technology and people, and they must find a way to widen and get better on market. Quality is an important criterion that determines if the client buys the production or not. For this reason it is the most effective criteron in parameter. ISO 9000 is a quality management model which is used to form a quality systems and evaluate the system of quality. As a result of application, it will be reflection of admistiaton, workers and consumers and this will enable a positive development on the point of country. In this research, it is informed about quality, statistical quality control, quality control charts and series of ISO 9000 standards, matters of ISO 9001:2000 standards, In the plaster of paris factory in Sivas, passing to ISO 9001:2000 revision is researched. KEY WORDS: Quality, Quality Control, Statistical Quality Control, Quality Control Charts, Standard, ISO 9000, Series of ISO 9000 Standards, ISO 9001:2000, Plaster of Paris.