Sarıhıdır-çiftedam arasında (Avanos) Kızılırmak vadisinin jeomorfolojisi
  1. Tez No: 171366
  2. Yazar: NURCAN AVŞİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Sarihidir - Çitedam arasındaki Kızılırmak vadisini kapsayan inceleme alam. İç Anadolu Bölgesinin Orta Kızılırmak bölümünde bulunan Nevşehir ili sınırları içerisinde yer almakladır. Doğu ve batı sınırları arasında yaklaşık 20 km.lik vadi boyunu kapsayan bu alan. kuzey ve güney sınırlarında çevresel litolojinin etkisini yansıtacak şekilde seçilmiştir. Flüvyal süreçlerin aşındırma ve biriktirme olayları soncunda oluşmuş olan çalışma alanı, bölgenin en önemli akarsuyu olan Kızılırmak ve onun Araslan dere ile Matçançayı Dere gibi yan kolları tarafından drene edilen, genelde piroklastik akıntıların oluşturduğu bir alandır. Alandaki en eski kayaçlar Pre-Mezozoik yaşlı mermer ve Üst-Kratese öncesi granitoiddir. F,n genç kayaçlar ise yamaç döküntüleri, travertenler. sekiler ve yelpazeler gibi Kuaterner oluşumlarıdır. Çalışma alanı içerisinde iki ana morfolojik birim dikkati çekmektedir. Bunlardan biri. vadi tabanını oluşturan alçak alanlar, diğeri ise bu alanı kuşatan hafif dalgalı alanlardır. Daha alt morfolojik birimler ise vadi yamaçları, taşkın ovası birimleri, akarsu yatağı, birikinti yelpazeleri ve sekiler olarak ayırt edilebilir. Daha çok. Kızılırmak nehrinin geçmişten günümüze kadar vadi değişimlerinin incelendiği bu çalışmada, vadi yapısını en açık yansılan jeomorfolojik birimler akarsu yatağı ve sekiler olduğu için ağırlıkla bu birimler üzerinde durulmuştur. 112
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area (hat extends between Sarihidir and Çitcdam in the Kizilirniak valley lies within the adminislrational boundaries of Nevşehir, a provincial town which is located in the central part of Kizilirniak in Central Anatolia. This area extends about 20 km along the valley between the western and the eastern boundaries. However, the north to south extent of the study area varies as their northern and the southern limits are based on the lithological and morphological features. The study area, which is formed by lluvatile processes of erosion and deposition and is drained by Ki/.ilirmak river and its main tributaries, the Araslan stream and the Matçançayı stream, is generally characterised by volcanic rocks, mainly represented by pyroclastics. The oldest rocks exposed within the study area are the prc-Mesozoic marbles and the pre-Upper Cretaceous granatoids.The youngest formations arc slope debris, travertaines. terraces and alluvial fans of Quaternary age. In the study area two main morphogieal units are recognized. These are the low-lying areas of the valley bottom and the gently undulating areas surrounding the valley. The other sub-morphological units that can be distinguished are defined as valley-walls, flood plain units, river bed, alluvial fans and terraces. In this study, which is mainly concerned with the recent evolution of the Kizilirniak valley, a particular attention is given to the study of the river bed and the fluvial terraces since these features are considered as basic geomorphological units clearly representing development of the valley form. i i 3