Metabolik sendrom skoru ile koroner arter hastalığının anjiyografik ciddiyeti arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between metabolic syndrome score and angiographic severity coronary artery disease
  1. Tez No: 171415
  2. Yazar: BÜNYAMİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GİRAY KABAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yavuz, B., Metabolik sendrom skoru ile koroner arter hastalığının anjiyografik ciddiyeti arasındaki ilişkinin belirlenmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kardiyoloji Tezi. Ankara, 2006. Günümüzde kalp ve damar hastalıkları, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde başta gelen mortalite ve morbidite nedenlerindendir. Koroner arter hastalığı gelişim riskini arttıran önemli nedenlerden birisinin, metabolik sendrom olmasına karşın, bu sendromun koroner arter hastalığının anjiyografik ciddiyeti üzerine etkisi iyi bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı metabolik sendrom skorunun koroner arter hastalığının anjiyografik ciddiyeti üzerine etkisini, Gensini skorlaması aracılığı ile incelemektir. Çalışmaya kateter-anjiyografl laboratuvarmda koroner anjiyografi yapılan 1003 hasta dahil edildi. Hastalarda NCEP ATP III kriterlerine göre metabolik sendrom varlığı araştırıldı ve her hasta için 0-5 arasında değişen metabolik sendrom skorları hesaplandı. Aynı hastaların koroner anjiyografileri incelenerek Gensini skorları belirlendi. Hastaların, %63' ü (634) erkek, %37' si (369) kadındı (yaş ortalaması 59±11). NCEP ATP III kriterlerine göre değerlendirildiğinde 246 hastada (%25) metabolik sendrom tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yavuz, B., Determining the relationship between metabolic syndrome score and angiographic severity of coronary artery disease, Hacettepe University Faculty of Medicine, Cardiology Thesis. Ankara, 2006. Cardiovascular disease is leading cause of mortality and morbidity in developed and developing countries. Metabolic syndrome is a risk factor for coronary artery disease. The effect of metabolic syndrome on angiographic severity of coronary artery disease is not well defined. The aim of this study was to examine the effect of metabolic syndrome on angiographic severity of coronary artery disease by using Gensini score. Total number of 1003 patients who underwent coronary angiography in catheter laboratory was included in the study. Metabolic syndrome score based on NCEP ATP III criteria which ranged between 0 and 5 were calculated for each subject. Gensini scores were determined by examining coronary angiograms of the patients. The study population consisted of 634 (63%) male, and 369 (37%) female subjects. The mean age was 59±11. Metabolic syndrome based on NCEP ATP III was present in 246 (25%) patients.