Antenatal kortikosteroidlerin neonatal mortalite ve morbidite üzerine etkileri
The effects of antenatal corticosteroids on neonatal outcome
- Tez No: 171416
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET ARMANGİL, Didem, Antenatal Kortikosteroidlerin Neonatal Etkileri. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Tezi. Ankara, 2005. Neonatal mortalite ve morbiditenin başlıca nedenlerinden biri olan preterm doğumlarda en sık görülen komplikasyonlar; respiratuar distres sendromu (RDS), intraventriküler kanama (ÎVK), periventriküler lökomalazi (PVL), nekrotizan enterokolit (NEK), bronkopulmoner displazi (BPD), patent duktus arteriozus (PDA), prematürelik retinopatisi (ROP), sepsis ve kalıcı nörolojik sorunlardır. Son 25 yıl içerisinde perinatolojideki yenilikler preterm eylem insidansını azaltmadığı halde perinatal ve neonatal morbidite ve sağkalım üzerinde büyük değişikliklere yol açmıştır. Maternal uygulanan antenatal kortikosteroidlerin sadece RDS'yi değil, diğer neonatal komplikasyonları da azalttığı saptanmıştır. Antenatal kortikosteroidler erken doğum riski olan gebelerde fetal akciğer matürasyonunu artırmak ve prematür eylem sonucunda doğan bebekleri RDS' den koruyarak fetal ve neonatal mobidite ve mortaliteyi en aza indirmek amacıyla yaklaşık 30 yıldır kullanılıyor olmasına rağmen doğum öncesi uygulama zamanı, hangi gebelik haftalarında verildiğinde etkin olduğu ve hangi sıklıkta kullanılacağı, çoğul gebeliklere olan etkisi gibi konularda tartışmalar hala sürmektedir. Geçmiş yıllarda uygulanan haftalık tekrarlayan (çoklu kür) antenatal kortikosteroid tedavisinin yerini günümüzde tek kür tedavi almıştır. Bu çalışmada amacımız; prematüreliğe bağlı komplikasyonlar açısından antenatal betametazon uygulanan ve uygulanmayan yenidoğan bebekler arasındaki farklılıkları ortaya koymak, ayrıca tek kür kortikosteroid tedavisi ile haftalık tekrarlayan (çoklu kür) antenatal kortikosteroid uygulamasını fetal akciğer matürasyonu, neonatal morbidite parametreleri ve potansiyel yan etkileri açısından karşılaştırmaktı. Ocak 1995 ile Ocak 2005 arasında yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenmiş 22 ile 34. gebelik haftaları arasında doğan toplam 843 prematüre bebek çalışmaya alındı. Bunlardan 458' ine antenatal betametazon uygulanmıştı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ARM ANGİL, Didem, The Effects of Antenatal Corticosteroids on Neonatal Outcome. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Pediatrics. Ankara, 2005. The main complications of preterm birth which is the major etiology in neonatal mortality and morbidity are respiratory distress syndrome, intraventicular hemorrhage, periventricular leukomalacia, necrotizing enterocolitis, brochopulmonary dysplasia, patent ductus arteriosus, retinopathy of prematurity, sepsis and permanent neurological disorders. In spite of advances in perinatalogy in last 25 years, the rate of prematurity has not changed significantly but perinatal and neonatal morbidity and outcome have been improved. It has been shown that the use of maternal corticosteroids did not only improve RDS but also the other complications are substantially reduced. Although antenatal corticosteroids have been used in clinical practice for approximately 30 years to increase fetal lung maturation and decrease to a minimum neonatal morbidity and mortality by preventing the development of respiratory distress syndrome in preterm infants, there is still much controversy about the time of administration before delivery, which gestational week to be administered, frequency and whether its effective on multiple pregnancy. Multiple course corticosteroid therapy which has been commonly used in past years is nowadays replaced with single dose therapy. In this study our aim was to compare the complications rates and outcome in neonates whom have been taken or not taken antenatal betamethasone therapy and to evaluate the effects of whether to use single or multiple courses of therapy by means of fetal lung maturation, neonatal morbidity and potential adverse effects. Between January 1995 and January 2005 843 premature infants whom were followed in our newborn intensive care unit with gestational age ranging from 22 to 34 weeks were evaluated in our study.