Plazma osteopontin düzeyi ile koroner arter kalfikasyonu arasında ilişki
- Tez No: 171421
- Danışmanlar: PROF.DR. FERHAN ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Ani ölüm ve AMI olaylarının üçte biri daha önce asemptomatik olan kişilerde meydana gelmektedir. Bu nedenle, asemptomatik koroner arter hastalığının erken tanınması çok önemlidir. Bu amaçla tomografık olarak koroner kalsiyum skorlaması sık kullanılmaktadır. Çok yönlü bir matriks glikoproteini olan osteopontinin, koroner kalsifikasyon ve koroner arter hastalığı ile ilişkisi; giderek artan ilgi ile araştırılmaktadır. Bu bağlamda, plazma osteopontin düzeylerinin koroner arter kalsifikasyonu ve koroner arter hastalığı ile ilişkisini araştırmak; bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmaya Ocak 2005- Mayıs 2006 tarihleri arasında, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalında, klinik olarak KAH ön tanısı ile tetkik edilen 40 yaş üzerinde, 51 'i erkek(%63,75, ort.yaş; 55±10,6), 29'u bayan (%36,25, ort. yaş; 57.6±11,4) toplam 80 hasta alındı. Koroner kalsiyum skoru 100'ün üzerinde bulunan 17 (%21,25) hasta ve 100'ün altında bulunan 63 (%78.75) hasta saptandı. Koroner kalsiyum skoru yüksek bulunan 15 (% 18,75) hastaya selektif koroner anjiyografi yapıldı. Anjiyografik olarak önemli koroner arter lezyonu (>%50) 10 (%66.5) hastada ve önemli olmayan koroner lezyonu (100 bulunan hastalarda plazma osteopontin düzeyleri, kalsiyum skoru100 olanlarda, kalsiyum skoru100 bulunanlarda, kalsiyum skoru%50) daha sık bulunmuştur (%41'e karşı %4.75, P%50) bulunanlar ile önemli lezyonu (%
Özet (Çeviri)
SUMMARY One third of sudden death and AMI occur in asemptomatic pateints who did'nt have semptom before the event they just have already experienced. Therefore, early diagnosis of asemptomatic coronary artery disease (CAD) is fairly important. Coronary calcium scoring by tomographic method is often used for this target. However, there are some attractive ongoing investigations regarding plasma osteopontin, whether it has relation with coronary calcification and CAD. In this regard, the aim of this study was to investigate whether there is positive correlation between the coronary artery calcium score and CAD and plasma OPN levels. Between January 2005-May 2006 eighty patients older than 40 years, who were predicted as coronary artery patient, were included in this study (51 male; %63.75, average age; 55 ±10.6 and 29 women; %36.25, average age; 57,6 ±11.4). By multidedector computed tomography coronary calcium score was greater than 100 in 17 patient (%21.25) and was less than 100 in 63 patient (78.75). 15 patients (%18.75) with high calcium score underwnet selective coronary angiography. Ten patient of them (%66.5) were found with angiographically significant coronary lesion (>%50) and the other five (%33.5) with angiographically nonsignificant coronary lesion(100 had higher levels of plasma osteopontin in comparisone with calcium score%50) in contrast to patients without important coronary lesion(