Transüretral prostatektomi planlanan 65 yaş altı ve üzerindeki hastalarda rejyonel anestezinin nöroendokrin ve inflamatuar yanıta etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of regional anesthesia on neuroendocrin and inflammatory response in patients below and over 65 ages old undergoing transurethral prostatectomy
  1. Tez No: 171438
  2. Yazar: EYLEM TINAZ DÖNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YEŞİM BATİSLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
7. ÖZET Bu çalışmanın amacı; transüretral prostatektomi girişimlerinde, 65 yaş altı ve üzeri hastalarda rejyonel anestezinin nöroendokrin ve inflamatuar yanıta etkilerini karşılaştırmaktır. Transüretral ürolojik girişimlerde sıklıkla spinal anestezi tercih edilmektedir. Özellikle 65 yaş ve üzerindeki, sıklıkla yüksek risk içeren populasyona sahip bu hasta gruplarında; en az hemodinamik değişikliğe neden olan, yeterli anestezi oluşturan, cerrahiye karşı oluşan stres yanıtın abartılı olmadığı bir anestezi tekniği uygulanmalıdır. Çalışmaya elektif transüretral prostatektomi operasyonu için saddle blok anestezisi planlanan ASA I-DI sınıfında toplam 40 hasta dahil edildi. 65 yaş altı hastalar Grup I, 65 yaş ve üzeri hastalar Grup II olarak adlandırıldılar. Tüm hastalara cilt antisepsisi sağlandıktan sonra prilokain ile cilde lokal anestezik ajan uygulandı. 22 Gauge spinal iğne ile L3-4 veya L4-5 intervertebral aralıktan girilerek, serbest BOS akışı izlendikten sonra dozajı uygulayıcı tarafından belirlenmek kaydıyla intratekal %5'lik hiperbarik bupivakaine uygulandı. Ajanın verilmesini takiben işlem bitimi 0. dakika olarak kabul edildi. Tüm hastalar 5 dakika oturur pozisyonda bekletilip supin pozisyona ve ardından litotomi pozisyonuna getirildiler. Bazal düzey, işlem öncesi, işlem bitimi ve operasyon süresince kalp hızı, kan basıncı, oksijen satürasyonu ve ST düzeyi kaydedildi. Cerrahi bitiminden 60 dakika sonra plazma ACTH, kortizol, hs-CRP ve fibrinojen düzeyi ve 24. saatte biyokimya, tam kan analizi için kan örnekleri alındı. Çalışmamızda; özellikle 65 yaş üzeri hastalarda hemodinamik instabiliteden kaçınmak amacıyla rejyonel anestezinin, özellikle düşük seviyeli spinal anestezinin uygun olduğu; cerrahiye karşı oluşan stres yanıtın 65 yaş üzerinde, 65 yaş altı hasta grubuna göre daha abartılı olduğu ve bu yanıtın kötü etkilerinden kaçınmak amacıyla rejyonel anesteziye sedasyon eklenmesi gerektiği gösterilmiştir. 64
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The goal of this study was to compare the effects of regional anesthesia to neuroendocrine and inflammatory responses in transurethral prostatectomy procedures with the patients 65 age under and older. Spinal anesthesia is frequently preferred in TUR-P procedures. Especially, 65 age and older patients are in high risk group of population. Therefore, adequate anesthesia tecniques that causes less haemodynamic changes and less stress responses to surgery must be used. In this study 40 patients in ASA I-EQ classification were evaluated for elective TUR-P procedures. Under 65 age patients were classified as Group I, 65 age and elder patients were classiffied as Group U. All patients were performed prilokain as local anestethic agent to the skin. 22 Gauge spinal needle was inserted to L3-4 or L 4-5 intervertebral space and after free cerebrospinal fluid drainage from the needle was observed 5% hyperbaric bupivacaine was performed intratechally. This procedure was evaluated as 0. minute. Every patient was waited 5 minutes in sitted position. Then they were taken in supine position and then litotomy position. Heart rate, arterial blood pressure values, oxygen saturation and ST levels were recorded preoperative, before and after dural puncture, and peroperative. 60 minutes after the operation blood samples were taken for analysing plasma Cortisol, ACTH, hs-CRP and fibrinogen levels and biochemistry, cell blood search in 24 th hours. Our study show that regional anesthesia, especially spinal anesthesia was found out to be appropiate anesthesia technique in the patients with 65 age and elder to avoid haemadynamic instability and surgical stress response was higher in 65 age and elder patients when they were compared to 65 age under patients. To avoid the side effects of this surgical stress response sedation must be added to the regional anesthesia. 65