Sepsiste pentaglobin uygulaması ve sonuçları
Outcomes of pentaglobin administrationin sepsis
  1. Tez No: 171439
  2. Yazar: ESRA ÖZAYAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
76 7.ÖZET SEPSİSTE PENTAGLOBİN UYGULAMASI VE SONUÇLARI Sepsis veya ciddi sepsis organ yetmezliği ile birlikte olduğunda yoğun bakımların en başta gelen ölüm sebebidir. Yüksek mortalite oranlan ve artan sıklığı nedeniyle günümüzde yeni tedavi modaliteleri üzerinde çalışılmaktadır. Sepsisin patogenezinde kompleman sistemi.endotoksinler ve sitokinler önemli rol oynamaktadır. Sepsis tedavisinde kullanımı araştırılan Pentaglobin.(Biotest AG.Germany) kompleman aktivitesini ve sitokinlerin etkilerini inhibe etmekte ve toksin nötralizasyonu yapmaktadır. Bu prospektif randomize çalışamanın amacı,ağır sepsisteki hastalarda Pentaglobinin organ yetmezliği ve septik şok üzerine olan etkilerini değerlendirmektir. Ağır sepsis tanısı almış 36 hastadan 19 hastaya konvansiyonel tedaviye ek olarak Pentaglobin verilmiş, diğer 17 hastaya sadece konvansiyonel tedavi uygulanmıştır. Vital bulgular, laboratuar verileri toplanmış, SOFA, MODS, APACHE II, DIC, ALI skorlamaları yapılmıştır. Gruplar arasında yoğun bakımda kalma süreleri ve mortalite açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır.21.
Özet (Çeviri)
78 8.SUMMARY OUTCOME OF PENTAGLOBIN ADMINISTIRATION IN SEPSIS Sepsis or severe sepsis is the most frequent cause of mortality in the intensive care units, if its accompanied by an organ failure.Today.because of its high mortality rate and elevated frequency,new therapy modalities are worked on to be developed. Compleman system, endotoksin and cytokines plays an important role in the pathogenesis of sepsis.Pentaglobin.(Biotest AG.Germany) which is studied on, in the therapy of sepsis can inhibit the compleman activity and the effects of cytokines and make toksin neutralization. The purpose of this prospective.randomized controlled study was to evaluate the effect of Pentaglobin treatment on progression of organ failure and septic shock in patients with severe sepsis. From the 36 patients diagnosed with severe sepsis,19 patients recieved Pentaglobinin addition to the conventional therapy.whereas the other 17 patients (control group) were treated only with conventional therapy.Vital signs were are noted.laboratory results were collected and scorings used for predicting severity and outcome of sepsis;SOFA,MODS,APACHEII,DlC and ALİ scores were done.79 There was no statistically significant difference in mortality and the length of staying in ICU among the groups. in Pentaglobin group remarkable decreases were found in 21.