Nişastanın yapısı mısır nişastasının üretimi ve Avrupa farmokopesine uygunluğu
Composition of starch, production of maize starch and suitability to European pharmacopea
- Tez No: 171473
- Danışmanlar: PROF.DR. EKREM SEZİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
58 ÖZET Araştırmamızda Türkiye' deki nişasta sanayii ve son durumu, mısır nişastasının TK48, TF74 ve Pharmacopea Europea ' ya uygunluğu araştırılmıştır. Piyasada daha çok mısır nişastası bulunmaktadır. Patates, buğday nişastaları piyasada az bulunmakta, pirinç nişastasına ise nadiren rastlanmaktadır. Endüstriyel çapta üretim yapan fabrikaların hiçbiri bu nişastaları artık üretmemektedir. Ülkemizde artık sanayi ölçeğinde mısır nişastası ve değişik hidroliz ürünleri (prejelatinize mısır nişastası, glikoz şurupları, glikoz şuruplarının inversiyonu ile elde edilen fruktoz elde edilmektedir. Piyasada daha çok mısır nişastası bulunduğu ve ülkemizde daha çok bu nişasta üretildiği için Fabrikalardan ve piyasadan alınan mısır nişastasının analizleri yapılmıştır. Yapılan analizlerde Fabrika ve piyasa numunelerinin makroskopik, mikroskopik özellikleri uygun çıkmış, herhangi bir yabancı madde görülmemiştir. Fabrika numunelerinde pH (5.10 - 5.86), kurutmada kayıp (6.40 - 7.88), sülfatlanmış kül (0.05 - 0.14) ; piyasa numunelerinde ise pH (4.17-6.40), kurutmada kayıp (4.74 -13.05), sülfatlanmış kül (0.01 - 0.07) olarak bulunmuştur. Bu değerler de Avrupa Farmakopesi ile uygunluk göstermektedir.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY Starch industry in Turkey and its final status as well as compatibility of maize starch to TK48, TF74 and Pharmacopea Europea are studied in our research. Mostly there is maize starch within the market. Potato and wheat starches are less present in the market, and rice starch is rarely seen. None of the factories, activating at industrial level, are now not producing these starches. Today, maize starch and various hydrolysis products (pre- gelatinized maize starch, glucose syrups and fructose, obtained with the inversion of glucose syrups) are being produced at industrial level in our country. As maize starch is mostly present in the market and mostly this starch is produced in our country, maize starches, available in the market, are analyzed. During the analysis, macroscopic and microscopic features of Factory and commercially available samples are found compatible, and no foreign matter is determined. In the factory samples, pH is determined as 5.10 - 5.86, loss in drying is determined as 6.40 - 7.88, sulfated ash is determined as 0.05 - 0.14; and in commercially available samples, pH is determined as 4.17 - 6.40, loss in drying is determined as 4.74 - 13.05 and sulfated ash is determined as 0.01 - 0.07. These values are also compatible with Pharmacopea Europea.