Tip 5 dirençli nişasta üretimi ve ekmek kalite özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Production of type 5 resistant starch and determination of its effects on bread quality characteristics
- Tez No: 965063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ARSLAN TONTUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında; enzimatik hidrolize uğratılmış keten tohumu yağı ve yüksek amilozlu mısır nişastası kullanılarak üretilen tip 5 dirençli nişastanın (DN5) ekmeğin in vitro nişasta sindirilebilirliği, tahmini glisemik indeks değeri, fiziksel özellikleri (diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve X-kırınım deseni (XRD)), kalite özellikleri (renk, spesifik hacim, gözenek yapısı, tekstür profili) ve duyusal özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Ham keten tohumu yağının enzimatik hidrolizi gerçekleştirilmiş ve yağlarda serbest yağ asitliği, peroksit değeri, p-anisidin değeri ve yağ asidi profili belirlenmiştir. Ham keten tohumu yağının enzimatik hidroliziyle oksidatif öncüllerin birikimi teşvik edilmeden serbest yağ asitliği %0.56'dan %45.92'ye çıkarılmıştır. Yağın enzimatik hidrolizi, yağ asidi bileşimini değiştirmemiştir. Enzimatik hidrolize uğratılmış keten tohumu yağı ile üretilen DN5 örneklerine in vitro nişasta sindirilebilirliği, kuru madde, su tutma kapasitesi, çözünürlük ve şişme kuvveti, DSC ve XRD analizleri uygulanmıştır. Nişasta örneklerinin HSN ve YSN içerikleri kontrolde yüksek değerdeyken, hidrolize yağla üretilen örneklerde (EHK-DN5) daha düşüktür. DN içerikleri en yüksek %69.12 ile EHK-DN5 örneğinde belirlenmiştir. Su tutma kapasitesi kontrolde %95.12, HK-DN5'te %284.20 ve EHK-DN5'te %280.95 olarak tespit edilmiştir. DN5 örneklerinin çözünürlük kuvvetleri 55°C için %0.0 ile %1.15 arasında; 75°C için %1.31 ile %2.08 arasında değişiklik göstermiştir. Yüksek su tutma kapasitelerine rağmen en düşük çözünürlük değerleri EHK-DN5 örneğinde tespit edilmiştir. DSC sonuçlarında kontrol nişasta örneğinin tepe yüksekliği indeksi (PHI) diğer nişastalara göre en düşüktür. HK-DN5 ve EHK-DN5 örneklerinin en yüksek indeksleri benzer değerlerde olup kontrole kıyasla yüksektir. DSC termogramlarından PHI kontrolde 25.33, EHK-DN5 örneğinde 30.24 olarak tespit edilmiştir. EHK-DN5 örneğinin XRD modelinde, V tipi nişastaların tipik modeli olan 13°, 17° ve 20°'de zirveler tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında EHK-DN5 örneği ekmek içerisine %5, %10, %15 ve %20 oranlarında ilave edilmiştir. DN5 ilavesinin ekmeğin glisemik indeks (GI) değeri üzerine önemli (*p0.05). Ekmek örneklerinin XRD modellerinde kontrolde 15°'de tek, 17°'de çift, 20° ve 23°'de tek zirveler gözlenmiştir. DN5 ilaveli ekmeklerden %5 ve %10 DN5 içeren ekmeklerde 17° ve 20°'lerde zirveler varken %15 ve %20 DN5 içeren ekmeklerde 13°, 17° ve 20°'lerde zirveler gözlenmiştir. Kontrol ekmeği ve %10 DN5 içeren ekmek benzer duyusal özelliklere sahiptir. Görünüm, gözenek yapısı ve genel kabul edilebilirlik parametrelerinde %10 ve %5 DN5 içeren ekmek örnekleri kontrol ile benzer özelliklere sahip bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of type 5 resistant starch (RS5), produced using enzymatically hydrolyzed flaxseed oil and high-amylose corn starch, on the in vitro starch digestibility, estimated glycemic index (GI), physical properties [differential scanning calorimetry (DSC) and X-ray diffraction (XRD)], quality attributes (color, specific volume, crumb structure, texture profile), and sensory characteristics of bread were investigated. Initially, crude flaxseed oil was subjected to enzymatic hydrolysis, and free fatty acidity, peroxide value, p-anisidine value, and fatty acid profile of the oils were determined. As a result of enzymatic hydrolysis, without promoting the accumulation of oxidative precursors, the free fatty acidity increased from 0.56% to 45.92%. The hydrolysis process did not alter the fatty acid composition of the oil. The RS5 samples produced with enzymatically hydrolyzed flaxseed oil were analyzed for in vitro starch digestibility, dry matter content, water holding capacity (WHC), solubility, swelling power, and characterized by DSC and XRD. Rapidly digestible starch (RDS) and slowly digestible starch (SDS) contents were higher in the control samples, whereas samples produced with hydrolyzed oil (EHK-RS5) exhibited lower values. The highest resistant starch (RS) content was found in the EHK-RS5 sample at 69.12%. Water holding capacity was determined as 95.12% in the control, 284.20% in HK-RS5, and 280.95% in EHK-RS5. Solubility values of RS5 samples ranged between 0.0% and 1.15% at 55°C, and between 1.31% and 2.08% at 75°C. Despite high WHC values, the lowest solubility was observed in the EHK-RS5 sample. DSC results indicated that the peak height index (PHI) of the control starch sample was the lowest among all samples. HK-RS5 and EHK-RS5 exhibited the highest PHI values, which were higher than that of the control. According to DSC thermograms, PHI values were 25.33 for the control and 30.24 for EHK-RS5. In the XRD pattern of the EHK-RS5 sample, typical peaks of V-type starches were identified at 13°, 17°, and 20°. In the second phase of the study, EHK-RS5 was incorporated into bread formulations at levels of 5%, 10%, 15%, and 20%. It was found that RS5 addition significantly (p0.05). XRD patterns of the bread samples showed single peaks at 15°, double peaks at 17°, and single peaks at 20° and 23° in the control. In breads with 5% and 10% RS5, peaks were observed at 17° and 20°, while in those with 15% and 20% RS5, peaks appeared at 13°, 17°, and 20°. Sensory analysis revealed that the control and 10% RS5-containing bread samples had similar sensory characteristics. In terms of appearance, crumb structure, and overall acceptability, the breads with 5% and 10% RS5 were found to be comparable to the control.