Fibromiyaloji sendromlu hastalarda serum IGF-1 düzeyleri ve klinik semptomlarla ilişkisi
Serum levels of IGE-1'in patients with FM and associated with cilincal symptoms
- Tez No: 171533
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Amaç: Fibromiyalji(FM) kronik yaygın muskuloskeletal ağrı, yorgunluk, kalitesiz uyku, gastrointestinal şikayetler, psikolojik problemler gibi semptomlarla karakterize etiyolojisi bilinmeyen bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı fibromiyalji sendromlu hastalarda serum IGF-1 değerlerini ve klinik semptomlarla ilişkisini incelemektir. Metod: ACR tanı kriterlerine göre tanı almış 37 hasta ve kontrol grubu olarak 30 sağlıklı bireyde serum IGF-1 düzeyi ve klinik semptomlarla ilişkisi araştırıldı. Tüm bireyler klinik bulgular, ağrı şiddeti, fonksiyonel disabilite, sağlık durumu, anksiyete ve depresyon açısından değerlendirildi. Depresyon için Beck depresyon ölçeği (BDI), anxiyete için anlık ve sürekli anksiyete ölçeği (STAI), fonksiyonel disabilite ve sağlık durumunu değerlendirmek için sağlık değerlendirme skalası (HAQ) ve fibromyalji etki skalası (FIQ); sabah sertliği şiddeti, yorgunluk şiddeti, uykusuzluk şiddeti, ağrı şiddeti, kas spazmı şiddeti, hassasiyet şiddetini değerlendirmek için Likert skalası (yok (0), hafif (1), orta (2), şiddetli (3) ve çok şiddetli (4)) kullanıldı. Bulgular: Fibromiyaljili hastalarda kontrol grubuyla kıyaslandığında serum IGF-1 düzeyleri anlamlı olarak daha düşüktü (p=0.004). IGF1 düzeyi ile yaş (r=-0.496;p
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Fibromyalgia (FM) is a disorder of an unknown etiology and caracterized by symptoms, such as chronic widespread musculoskeletal pain, tiredness, sleep disorders, gastrointestinal complaints and psychological problems. The aim of this study is to investigate serum IGF-1 levels and their relationship with clinical symptoms in patients with fibromyalgia syndrome. Method: In 37 patients diagnosed on the basis of ACR diagnostic criteria and 30 healthy subjects as control group, serum IGF-1 levels and their relationship with clinical symptoms were investigated. All individuals were assessed for clinical findings, pain, severity, functional disability, health state, anxiety and depression. Beck Depression Inventory (BDI) for depression, State Trait Anxiety Inventory (STAI) for anxiety, Health Assesment Questionnaire (HAQ) and Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) for functional disability and health state were evaluated. In addition, LikertScala (no (0), poor (1), moderate (2), severe (3) and very severe (4) was used to assess morning stiffness, tiredness, sleep disorders, pain, muscle spasm and sensitivity. Findings: Serum IGF-1 levels in patients with fibromyalgia were found to be significantly lower with respect to controls (p=0.004).