KOAH tanılı hastalarda ekspiratuvar YRBT ve solunum fonksiyon testlerinin korelasyonu
Correlation of the expiratory HRCT and respiratory function testsin ptients with COPD
- Tez No: 171534
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN NAZAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı KAOH'lı hastalarda ekspiratuvar YRBT ölçütleri ile SFT arasındaki ilişkilerin saptanması ve YRBT'nin kronik bronşitli hastaların evrelemesinde SFT' ye katkısının belirlenmesidir. Son yıllarda gelişen YRBT parankimal akciğer hastalıklarının görüntülenmesinde yeni bir dönem açmıştır. Akciğerin hastalıklarının tanı ve takibinde giderek YRBT'nin önemi artmaktadır. YRBT ile ince kesitlere kemik algoritması (yüksek rezolüsyon algoritması) uygulanmakta ve böylece artan çözünürlük ile parankimal patolojiler çok daha net olarak görülmektedir. KOAHTı 29 hastaya YRBT ve SFT uygulanmıştır. Hastaların YRBT incelenmesinde 12'sinde tubuler bronşektazi, 8'inde bronş duvar kalınlaşmaları, 17'sinde amfizem, 2'sinde dallanan tubuler yapılar, 1 1 'inde hava hapsi alanları, 4'ünde atelektazi saptadık. Hastaların 8'i Grup A, 21'i Grup B olarak tanımlandı. 8 Grup A KOAHTı olgunun YRBT incelemesinde; olguların Tinde tubuler bronşektazi, l'inde bronş duvar kalınlaşması, 3 'ünde amfizem, 2'sinde hava hapsi, 2'sinde atelektazi saptanmış olup dallanan tubuler yapılar saptanmadı. 21 Grup B KOAHTı olgunun YRBT incelemesinde; olguların 11 'inde tubuler bronşektazi, 7'sinde bronş duvar kalınlaşması,, 14'ünde amfizem, 2'sinde dallanan tubuler yapılar 9'unda hava hapsi, 2'sinde atelektazi saptanmıştır. İki grup YRBT bulguları açısından karşılaştırıldığında tubuler bronşektazi, bronş duvar kalınlaşmaları, amfizem, dallanan tubuler yapılar, hava hapsi alanları ve atelektazi sıklığı bakımından istatistiksel anlamlı farklılıklar olmadığını saptadık. Grup A'nın FEVİ/FVC, FEF25-75, % FEF25-75 oranları Grup B'ninkilere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek çıkmıştır. Grup A ve GrupBTi olgularda yaş, hastalık süresi, %FVC, ve sigara paket/yıl değerleri karşılaştırdığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. 55Atelektazi ile FVC arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyonun mevcut olduğu saptandı. Amfizem ile hastalık süresi, FEF25-75, ve %FEF25-75 arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyonun mevcut olduğu saptandı. Sigara içimi (paket/yıl) ile tubuler bronşektazi, bronş duvar kalınlaşması, atelektazi ve dallanan tubuler yapılar gibi YRBT bulguları arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyonun mevcut olduğu saptandı. Basit kronik bronşitli Grup A'lı hastalar ile kronik obstruktif bronşitli Grup B'li hastalar arasında YRBT bulguları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. YRBT'nin KOAH'lı hastaların sınıflandırılmasında SFT'ye ek katkı sağlayamayacağı kanaatindeyiz. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to evaluate the relation between expiratory high resolution computerized tomography (HRCT) measurements in patients with chronic obstructive lung disease (COLD) and assess weather HRCT have any contribution to respiratory function tests (RFT) in staging of COLD or not. Recent developments in imaging and HRCT make an epoch in imaging pulmonary parenchymal diseases. The importance of HRCT is emerging in diagnosis and follow up of pulmonary diseases. In HRCT imagining, bone algorithm is applied (high resolution algorithm) so better images are attained in detection of pulmonary parenchymal pathologies. HRCT and RFT have been applied to 29 patients with COLD. HRCT imagining revealed tubular bronchiectasis in 12 patients, thickening of bronchial wall in 8, emphysema in 12, branching tubular structures in 2, air trapping in 11 and atelectasis in 4. Patients were grouped in two; 8 patients in Group A and 21 patients in Group B. HRCT examination of patients in Group A revealed tubular bronchiectasis in one patient, bronchial wall thickening in one patient, emphysema in 3 patients, air trapping in 2 patients, and atelectasis in 2 patients. No patients had branching tubular structures in Group A. At HRCT examination of 21 patients in group B, 11 had tubular bronchiectasis, 7 had thickening of bronchial wall, 14 has emphysema, 2 had branching tubular structures, 9 had air trapping, 2 had atelectasis. No statistically significant difference was observed in comparision of HRCT findings of two groups in means of tubular bronchiectasis, thickening of bronchial wall, emphysema, branching tubular structures, air trapping and atelectasis,. The FEV1/FVC, FEF25-75, % FEF25-75 measurements in Group A were statistically significant higher than Group B. In Group A and B age, duration of disease, %FVC and smoking duration Packet/year showed no statistically significant difference. A significant correlation was detected between atelectasis and FVC. Emphysema was found to be correlated with duration of disease, FEF25-75 and %FEF25-75. 57Statistically significant correlation was present between smoking and HRCT findings such as tubular bronchiectasis, thickening of bronchial wall, atelectasis and branching tubular structures. The HRCT findings of patients with simple chronic bronchiolitis in Group A and Group B showed no significant difference. We conclude that HRCT had no additional benefit in classification of COLD. 58