Behçet hastalığında kulak tutulumunun otoakustik emisyonla değerlendirilmesi
Audiological distrubances in Behcet's patients
- Tez No: 171559
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL ANADOLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Behçet Hastalığında Kulak Tutulumunun Otoakustik Emisyonla Değerlendirilmesi Behçet hastalığı Türk toplumunda 8/10000 oranında görülen otoimmün orijinli bir hastalıktır. Otoimmün hastalıkların çeşitli mekanizmalarla iç kulak ve orta kulak patolojileri yaparak işitme kaybına yol açtığma dair yayınlar mevcuttur. Bizde çalışmamızda Behçet hastalığının kulak tutulumunun olup olmadığını araştırdık. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Behçet polikliniğine başvuran 29 Behçet hastası ve işitme ile ilgili herhangi bir patoloji tanımlamayan 28 sağlıklı birey çalışma kapsamına alındı. Hastaların ve kontrol grubunun fizik muayeneleri sonrasında işitmeleri Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Odyoloji Ünitesi'nde saf ses ve konuşma odyometrisi, TEOAE ve DPOAE kayıtlan yapılarak değerlendirildi. Behçet hastalarının her iki kulağına ait odyogramlan değerlendirildiğinde hastaların % 34'ünde herhangi bir frekansta 25 dB'den büyük işitme kaybı saptanmıştır. Hastaların ve kontrol grubunun odyogramlanndaki bulguları, TEOAE ve DPOAE değerleri SPSS 10.0 for Windows programı ile T-Testi ve Mann- Whitney U Testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda her iki grup arasında yüksek frekanslarda olmak üzere kontrol grubu ile anlamlı oranda farklılık belirlenmiştir. Odyogramlarda 250 (p = 0,19) ve 500 Hz'de (p = 0,23) her iki grupta istatistiksel olarak anlamlı oranda fark saptanmazken, 1000, 2000, 4000 ve 8000 Hz'de her iki grup arasmda istatistiksel fark saptanmıştır.(p0,05), yüksek frekanslarda özellikle 4 kHz'de her iki grup arasmda SNR oranlarında anlamlı fark saptanmaktadır (p=0,002). Testin stabilitesi de her iki grup arasmda anlamlı oranda farklılık göstermektedir. (p=0,044) DPOAE analizlerinde 1001 ve 1257 Hz'de her iki grup arasmda anlamlı fark yoktur. (p>0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Audiological Distrubances in Behcet's Patients Behcet's Disease is a autoimmune originated disorder. The prevalance of this disease is 8/10000 in Turkish population. In a number of autoimmune disorders hearing loss have been reported. Hearing loss might be a result of autoimmune diseases that affect middle and inner ear. The aim of this study is to evaluate the hearing differences between Behçet patients and normal population. In this study, 29 patients with Behcet's Disease, who applied to Ankara University Hospital Dermatology outpatient, and 28 healthy subjects were included. After medical examination; pure tone audiometry, speech audiometry, DPOAE, ABR were recorded to evaluate the hearing loss In Ankara University Audiology Unit. For all statistical analyses SPSS VERSION 10.0 was used. Audiogram results, TEOAE and DPOAE parameters are compared among the study and control groups via T-test and Mann-Whitney U test. Pure-tone audiograms showed sensory-neural hearing loss (>25 dB hearing level) in 34% of patients. According to our audiogram findings, there were statistical significant difference between patients and control group in high frequences. There was no statistical significant difference between two groups in 250 Hz (p = 0,19) and 500 Hz (p = 0,23), anyway the differences in 1000, 2000, 4000 and 8000 Hz (p0,05). But the difference was significant in 4 kHz(p=0,002).