Nazal poliposisli hastalarda TNF α-308 G/A değişiminin incelenmesi
The analysis of TNF α-308 G/A polymorphism in patients with nasal polyposis
- Tez No: 171560
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHARREM GERÇEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Nazal Poliposisli Hastalarda TNFa-308 G/A Değişiminin İncelenmesi Nazal polipozis, paranasal sinüs ve burundaki müköz membranlann etyolojisi bilinmeyen kronik inflamatuar bir hastalığıdır. Etyolojisi multifaktöryeldir. Etyopatogezinde bir çok neden suçlansa da en sık ve en değerlisi inflamatuar mediatörlerin artmasıdır. Bu mediatörlerden en önemlisi potent proinflamatuar sitokin olan TNF a' dır. Bu sitokin inflamatuar cevabın tetiğini çeker. Bugün TNF a geni iyi tanımlanmış ve bilinen bir gendir. Bu gen lokusunda tanımlanmış önemli bir değişim olan promoter bölgedeki -308 G/A değişimi (TNF 2), bazal ve uyarılmış olarak artmış TNFa üretimi ile ilişkili bulunmuştur. Bu nedenle nazal poliposis gibi kronik inflamatuar hastalıklara ve infeksiyöz hastalıklara yatkınlık ile bu değişim arasında ilişki kurulmaktadır. Bu çalışmanın amacı nazal poliposisli hastalarda ve bu hastalığı taşımayan kontrollerde, bu hastalığın fîzyopatolojisinde önemli rol alabileceği düşünülen TNFa -308 G/A değişiminin olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu çalışma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bili Dalı; Pediatrik Moleküler Genetik Bilim Dalı Laboratuvarı'nda gerçekleştirilmiştir. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'na 1 Nisan 2004-1 Nisan 2006 tarihleri arasında başvuran 97 nazal poliposisli hastadan ve bu hastalığı olmayan kontrol grubu 95 kişiden kan örnekleri alınarak incelenmiştir. Şuana kadar nazal poliposis ile TNF a 308 G/A değişimi arasındaki birlikteliği gösteren yazılı literatür bilgisine rastlanmamıştır. Nazal poliposisli hastalanıl neredeyse yarısına yakın kısmında var olan astım hastalığı ve G/A değişimi arasında ilişki saptayan ve saptamayan çok sayıda yayın bildirilmiştir. Nazal poliposisli hastalar, TNF a 308 G/A değişimi açısından kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Hastaların anlamlı olarak bu değişimi gösterdikleri belirlendi (p0.05). Astım ile TNF a 308 G/A değişimi arasında ciddi birliktelik saptayan birçok yayın bildirilse de çalışmamızda astımlı nazal poliposisli hastalarda bu ilişki saptanmadı. TNF a 308 G/A değişiminin operasyon sıklığını etkilemediği görüldü. Astım ve aspirin intoleransı olan nazal poliposisli hastaların daha sık ameliyat geçirdiği tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Analysis of TNFa-308 G/A Polymorphism in Patients with Nasal Polyposis Nasal polyposis, is a chronic inflammatory disease of paranasal sinus and mucous membranes in the nose, the etiology of which is unknown. Its etiology has multi factors. Among the numerous reasons for its etiopathogenesis, the most common and major one is the increase in the number of inflammatory mediators. The most important of these mediators is the TNF a, which is the potent proinflammatory cytokine. That cytokine triggers inflammatory cascade. Today, TNF a gene is a well-defined and known gene. Secretion of TNF a, is associated with a single nucleotide polymorphism in the promoter region of the TNF a gene (G/A substitution at position -308). Possession of the A allele (A/A or G/A) is associated with increased TNF a production. Therefore, it is thought that proneness to chronic inflammatory diseases and enfectious diseases like polyposis is related to the so called polymorphism. The aim of this study is to investigate whether the TNFa -308 G/A polymorphism, considered to have an important role in the physiolopathology of this disease, will be observed in patients of nasal polyposis and the participants in the control group, who do not have the disease. This study was carried out in Ankara University, Faculty of Medicine, the Department of Child Health and Diseases; in the laboratory of Pediatric Molecular Genetical Discipline. The blood samples from 97 patients with nasal polyposis in the experiment group and 95 people in the control group, who applied to Ankara University, Faculty of Medicine, The Deparment of Ear Nose and Throat, between the dates April 1, 2004 and April 1, 2006 were analysed. Until now, no data indicating a relationship between nasal polyposis and TNF a 308 G/A polymorphism has been found in literature. There have been several articles revealing findings for and against the association between asthma, which almost half of the patients of nasal polyposis suffered from and G/A polymorphism. The patients of nasal polyposis were compared to the control group patients in terms of TNF a 308 G/A polymorphism. The results revealed that the patients of nasal polyposis exhibited the polymorphism to a significant extent (p0.05). Despite many articles claiming a serious association between asthma and TNF a 308 G/A polymorphism, no such relation was observed in the patients of nasal polyposis with asthma in our study. It was revealed that TNF a 308 G/A polymorphism had no impact on the frequency of the surgery. The results also indicated that the patients of nasal polyposis that suffered from asthma and aspirin intolerance had had operations more frequently (p0.05).