Elektif batın cerrahisi yapılacak olan hastaların preoperatif değerlendirilmesi ve postoperatif pulmoner komplikasyon indekslerinin karşılaştırılması
Preoperative evaluation of elective abdominal surgery patients and comparison of postoperative pulmonary complication indexes
- Tez No: 171578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ KILINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Elektif Batın Cerrahisi Yapılacak Olan Hastaların Preoperatif Değerlendirilmesi ve Postoperatif Pulmoner Komplikasyon indekslerinin Karşılaştırılması Dr. Aşkın GÜLSEN * Danışman: Doç. Dr. Oğuz KILINÇ * Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göğüs Hastalıkları A.D. İZMİR Amaç: Bu çalışmada elektif batın cerrahisi yapılacak hastalarda preoperatif değerlendirme, indekslerin hesaplanması ve postoperatif ortaya çıkan pulmoner komplikasyonların izlenerek sonuçlarla indekslerin kıyaslanması amaçlanmaktadır. Gereç yöntem: Temmuz 2005 ile Temmuz 2006 tarihleri arasında, hastanemiz Genel Cerrahi servisinde yatmakta olan ve elektif batm operasyonu planlanan hastalar çalışmaya alındı. Hastalar operasyondan önceki bir haftada değerlendirildi. Semptom sorgulaması ve fizik muayene yapıldı. ASA skoru anestezi kayıtlarından alındı. Ebstein, Shapiro, postoperatif solunum yetmezliği ve pnömoni indeksi, Notthingham Sağlık profili hesaplandı. Riskli görülen ya da yeni tanı KOAH olan hastaların tedavileri düzenlenerek operasyonları ertelendi. Hastalar postoperatif 48.saaten sonra tekrar fizik muayene ve semptomları açısmdan değerlendirilerek bir hafta boyunca gözlendi. Solunumsal ve solunum-dışı komplikasyon görülen vakalar kaydedildi. İstatistiksel analiz: Elde edilen veriler SPSS for Windows 14.0 istatistik programına yüklendi ve istatistiksel analizleri yapıldı. Batın cerrahilerinde postoperatif solunumsal ve solunum- dışı komplikasyon gelişme oranlan hastaya ve operasyona ait parametrelerle karşılaştırıldı. PPK'a etki eden faktörler Ki kare( %2 ) analizi ile, gruplanmış veriler arasındaki farklılıklar student-t testi ile, parametrik koşullan yerine getirmeyen ve ölçümle belirlenen parametreler ise Mann Whitney- U testi ile değerlendirildi. Postoperatif komplikasyonları belirleyen indekslerde odds ratio değerleri eğri altında Ki kare ( %2 ) analizi ile %95 düzeyinde güven aralığı ise Miettinen formülü ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Abstract Preoperative Evaluation of Elective Abdominal Surgery Patients and Comparison of Postoperative Pulmonary Complication Indexes GÜLSEN Askin, MD. * Advisor: KILINC Oguz, MD, Assoc. Prof of Chest Disease * Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, Chest Disease Department Izmir / Turkey Purpose; The aim of this study is to evaluate the patients who will undergo abdominal surgery preoperatively, calculate the indexes, monitor the postoperative pulmonary complications (PPC) and compare the result with indexes. Materials and Methods; The patients who were hospitalized in the General Surgery Department of our hospital and scheduled for elective abdominal surgery between July 2005 and July 2006 were included in the study. The patients were evaluated during the last week before surgery. Each patient went through symptom query and physical examination. ASA scores were obtained from anesthesia department's records. Ebstein and Shapiro scores, postoperative respiratory failure, pneumonia indexes and Nottingham Health Profile scores were calculated. The treatment of the the patients who were considered to be at risk or those newly diagnosed with COPD was rearranged and their operations were postponed. After the postoperative 48th hour the patients underwent physical examination again and were reevaluated in terms of their symptoms. The patients with pulmonary or non-pulmonary complications were recorded. Statistical Analysis; The acquired data were entered into SPSS statistical software (for Windows 14.0) and statistically analyzed. The rates of postoperative respiratory and non respiratory complication development in abdominal surgery were compared to the parameters pertaining to the patient and operation. The factors affecting PPC was evaluated with the chi-square test ( %2 ), the differences between the grouped data with student-t test, and the parameters which were determined with measurements and which did not meet the parametric conditions were evaluated with Mann Whitney-U test. A confidence interval at the 95% confidence level was determined by using chi-square analysis ( %2 ), Odds Ratio and Miettinen's formula for the indexes determining the postoperative complications. The results were evaluated in the 95% confidence interval and a P value