Sistemik sodyum fusidatin bakteriyel deri hastalıklarındaki etkinliği
The efficacy of systemic sodium fusidate in the treatment of bacterial skin infections
  1. Tez No: 171632
  2. Yazar: RASHİD KHATİB
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
SISTEMIK SODYUM FUSIDATIN BAKTERIYEL DERI HASTALIKLARINDAKİ ETKİNLİĞİ ÖZET Gerekçeler: Yüzeyel püstüler folikülit, sikozis barba, diğer folikülit tipleri, furonktilozis ve piyojenik paronişi gibi hastalıkların etyolojisinde yer alan primer mikroorganizma Staphylococcus aureus'iur. Impetigo kontagiyoza isimli tabloya ise stafilokoklar veya streptokoklar yol açmaktadır. S. aureus ayrıca akne vulgaris etyopatogenezinde yer alan mikroorganizmalardan biridir. Sodyum fusidat düşük ve normal dozlarda kullanıldığında bakteriyostatik, yüksek dozlarda kullanıldığında bakterisidal etki gösteren bir antibiyotiktir. Sodyum fusidat özellikle stafilokoklara etkili bir antibiyotiktir. Bu hastalıkların tedavisinde, hastalığın şiddetine ve yaygınlık derecesine göre topikal veya sistemik antibiyotikler kullanılmaktadır. Stafilokoklara karşı en güçlü etki gösteren antibiyotik fusidik asittir. Ayrıca bakteriyel direnç gelişme oranının da düşük olduğu gösterilmiştir. Biz de, primer olarak stafilokoklar tarafından oluşturulan veya infekte yaralar gibi sekonder olarak stafilokokların eklendiği bakteriyel deri hastalıklarının sistemik tedavisinde sodyum fusidatm etkili olacağını düşünmekteyiz. Amaç: Bu çalışmadaki amacımız etken madde olarak sodyum fusidat içeren ilacın ( Stafine®) bakteriyel deri hastalıklarının sistemik tedavisinde etkili olup olmadığını araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Bu araştırmada sodyum fusidat, siprofloksasin ve amoksisilin/klavulonik asitin bakteriyel deri hastalıklarında etkinlikleri karşılaştırıldı. Bu araştırmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Kliniği'ne başvuran ve her gruba 30 hasta düşecek şekilde 46'sı kadın, 44'ü erkek, toplam 90 piyodermalı hasta alındı. 18 yaşından küçük olanlar ve 65 yaşından büyük olanlar, anamnezlerinde antibiyotiklere hassasiyeti olanlar, gebeler ve herhangi bir nedenden ötürü halen antibiyotik kullanmakta olan hastalar bu araştırmaya dahil edilmediler. Ayrıca, araştırmayı herhangi bir dönemde terk etmek isteyenler, ilaca karşı ciddi yan etki görülen ve ilaca karşı tahammül göstermeyen hastalar ( örneğin bulantı, kusma, ishal) çalışmadan çıkarıldı. Bulgular: Çalışmada kullanılan ilaçların bakteriyel deri hastalıklarında etkinlikleri karşılışunldı. Amoksisilin/klavulonik asitin etkinliği % 80, siprofloksasinin etkinliği % 48, sodyum fusidatm etkinliği ise % 73 olarak tespit edildi. Sonuç: Sistemik sodyum fusidat, bakteriyel deri hastalıklarında, amoksisilin/klavulonik asit ile benzer, siprofloksasine göre ise daha etkili bir ajan Dİup, piyodermalarm tedavisinde etkili ve tercih edilebilecek bir tedavi yöntemdir.
Özet (Çeviri)
THE EFFICACY OF SYSTEMIC SODIUM FUSIDATE IN THE TREATMENT OF BACTERIAL SKIN INFECTIONS SUMMARY Introduction: Staphylococcus aureus is the primary microorganism involved in the pathogenesis of superficial pustular folliculitis, sycosis barbae and other folliculitis types as well as furunclosis and pyogenic paronychia. Impetigo contagiosa is a skin infection caused primarily by staphylococci or streptococci. Furthermore Staphylococcus aureus plays an adjuvant role in the pathogenesis of acne vulgaris. Sodium fusidate is an antibiotic that is especially effective against Staphylococcus aureus. While in low and normal doses it has a bacteriostatic effect, sodium fusidate when given in high doses it becomes a bacteriocidal agent. In the treatment of primary staphylococcal skin infections as well as skin wounds secondarily infected by staphylococci, we believe that systemic sodium fusidate is an effective treatment modality. In this study our aim is to determine the efficacy of systemic sodium fusidate in the treatment of bacterial skin infections. Patients and Methods: In this study the efficacies of sodium fusidate, ciprofloxacin and amoxicillin/ clavulonic acid in the treatment of bacterial skin infections have been compared. In each group 30 patients have been taken, total 90 patients (46 female, 44 male), with bacterial skin infections attending Cerrahpaşa Medical Faculty Department of Dermatology Outpatient Clinics were included in this study. Patients who are younger than 18 or older than 65 years of age, patients with history of antibiotic sensitivity, pregnant women and for any other reason patients who :urrently using antibiotic were not taken into this study. Furthermore, patients who would like to leave the study at any stage, or patients who showed severe drug adverse effects like nausea, vomiting or diarrhea have been taken out from the study. Results: The efficacies of systemic amoxicllin/ clavulonic acid, ciprofloxacin and fusidic acid in treating bacterial skin diseases were compared. The efficacy was determined by clinical and bacteriologic cure rates. Clinical and bacteriologic cure was assesed after 5 days of antibiotic use. A total of 79 patients ( 26, 27, and 26 in sach group, respectively ), were evaluable for efficacy. Sodium fusidate treatment was found to be statistically equivalent to amoxicllin/ clavulonic acid but superior to :iprofloxacin (% 73 versus % 80 and % 48) respectively at day 5 post-treatment assesment. Conclusion: Systemic sodium fusidate was at least as effective clinically and bacteriologically as amoxicllin/ clavulonic acid and more effective than ciprofloxacin in the treatment of bacterial skin infections and was also well tolerated. The data support the use of systemic sodyum fusidat as an alternative for the treatment of uncomplicated skin infections.