Gonartrozlu hastalarda viskosuplementasyon sonrası MDA, SOD, GSH-Px ve katalaz düzeyleri
MDA, SOD, GSH-Px and Catalase levels after viscosupplemantation in knee osteoarthritis
  1. Tez No: 171685
  2. Yazar: MÜCAHİT İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVRES HÜRRİYET AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
6. ÖZET Bu çalışma, OA Mi hastalara intraartiküler olarak verilen yüksek ve düşük ağırlıklı hyalüronik asit, NSAll, Oral E vitamini ile birlikte intraartiküler hyalüronik asit etkinliklerini hastaların sübjektif değerlendirmelerinin yanı sıra objektif parametreler(eklem sıvısı ve hemolizat'ta serbest radikallerin lipid peroksidasyon ürünü MDA ve antioxidan enzimler SOD, GSH-Px ve Katalaz düzeyleri) kullanarak araştırmak amacıyla yapıldı. Amerikan Romatoloji Koleji Diz Osteoartriti kriterlerine göre OA tanısı konan 75 hasta çalışma programına alındı. Hastalar rastgele seçilerek 15'şer kişilik beş gruba ayrıldı. Yalnızca %0.9'luk serum fizyolojik verilen 1. grup kontrol grubu olarak alındı. 2. gruba yüksek molekül ağırlıklı hyalüronik asit 2 ml hylan G-F 20 (Synvisc®) 3 hafta ara ile intraartiküler uygulandı. 3. Gruba birer hafta arayla 3 kez 2 mi yüksek molekül ağırlıklı hyalüronik asit hylan intraartiküler G-F 20 (Synvisc®) ile birlikte günde tek doz 3 hafta 400 IU oral E vitamini (Grandpherol®) uygulandı. 4. grup hastalara birer hafta arayla 5 kez 2 mi düşük molekül ağırlıklı Na hyaluronat- hyaluronan (Hyalgan ®) intraartiküler uygulandı. 5. grup hastalara tek doz intraartiküler 20 mgrtenoxicam uygulandı. Farklı molekül ağırlıklı HA ile tedavi sonrası her bir grupta synovial sıvıdaki lipid peroksidasyon ürünü MDA düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde azaldığı tespit edildi. Hemolizat MDA, SOD, GSH- Px ve Katalaz seviyelerinde tedavi öncesine göre anlamlı fark gözlenmedi.Synovial sıvıda Katalaz aktivitesine rastlanmadı. Synovial sıvıdaki SOD ve GSH-Px aktivitelerinde tedavi öncesine göre artış görüldü fakat bu artış istatiksel olarak anlamlı değildi. Sonuç olarak, viskosuplemantasyonun synovial sıvıdaki MDA düzeylerini azaltması antioksidan özelliğini kanıtlamakla birlikte, kan ve synovial sıvıdaki diğer oksidan ve antioksidan parametreleri etkilememesi bu konuda daha çok çalışma yapılması gerektiğini ispatlamaktadır. 78
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY The aim of this study is to investigate the effects of intaarticularly applied high and low molecular weight hyaluronic acid, NSAID and vitamin - E on patients with osteoarthritis in order to objective parametres(Free radicals' lipid peroxidation MDA and antioxidant enzymes SOD, GSH-Px, Catalase) to determine their activities in hemolizat and synovial fluid. 75 patients who have been diagnosed as having osteoarthritis according to the criteria of American Romatology College Knee Osteoarthritis Scale were included in this study. There were five groups consisting of randomly selected 15 patients. Only the patients who were given 0.9% saline were in control group. While 2 mililiters of hylan G-F 20 (Synvisc®) with high molecular weight hyaluronic acid content was administered intraarticularly to patients in Group-2 once a week for 3 weeks, patients in Group-3 were administered intaarticular injection of 2 mililiters of hylan G-F 20 (Synvisc®) with high molecular weight hyaluronic acid content once a week with 400 IU of oral vitamin - E (Grandpherol®) once a day for three weeks, Patients in Group-4 were applied intaarticular injection of 2 ml of hyaluronan (Hyalgan ®) containing low molecular weight sodium hyaluronate once a week for 5 weeks. Patients in Group-5 were administered one dose of 20 mg Tenoxicam intraarticularly. After the treatment synovial fluid MDA levels were significantly decreased in each group acording to control group. No significant change was found in MDA, SOD, GSH-Px ve Catalase activities in hemolizat. Cathalase enzymatic activity was not present in synovial fluid. Synovial fluid SOD and GSHPx activities were increased after the treatment but this augmentation was not significant istatically. In conclusion, viscosupplemantation decreases MDA levels in the synovial fluids, shows its antioxidant value. But it does not affect other oxidant and antioxidant parameters in the blood and synovial fluid, requires more investigations. 79