Önkol cerrahisinde %0.375 ropivakain ve %0.375 ropivakain+S-ketamine ile oluşturulan rejyonal intravenöz anestezinin kilinik etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of clinical properties of %0.375 ropivacaive and %0.375 ropivacaine plus+S-ketamine in RIVA method in patients who will undergo upper extremty surgical operations
  1. Tez No: 171686
  2. Yazar: NİLÜFER ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SADIK ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Rejyonel İntravenöz Anestezi (RİVA), üst ekstremite cerrahisi yapılacak hastalarda; kolay uygulanması, hızlı etki başlangıcı, hastanede kalma süresinin kısa olması nedeniyle sık olarak tercih edilen bir yöntemdir. RİVA' da farklı ilaç kombinasyonları kullanılarak sistemik yan etkilerin azaltılması ve postoperatif analjezik etkinliğin artırılmasına çalışılmıştır. Çalışmamızda Ropivakainle ve (+)S- Ketamin+Ropivakain ile yapılan RİVA'nın özelliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamızda, ASA I-II grubundan 40 olgu rasgele iki gruba ayrılarak; Grup R'ye % 0.375 Ropivakain 0.5 mL/kg, Grup RK'ya % 0.375 Ropivakain 0.5 mL/kg + (+)S-Ketamin 0.8 mg/kg verilerek RÎVA yapıldı. Lokal anestezik enjeksiyonundan 2,5 dakika sonra, cerrahi başlangıcında, cerrahi başladıktan 5,10,15,20,30,45 dakika sonra, turnike indirildikten 1,5,10,15 dakika sonra KAH,SAB,DAB,OAB,Sp02 değerleri kaydedildi. Turnike-operasyon süreleri, duyu-motor blok süreleri, intraoperatif anestezi-analjezi kalitesi, turnike toleransı, turnike ağrısı (VAS), ek analjezik gereksinimi, intraoperatif ilaç reaksiyonu-yan etki, hasta-cerrah-anestezist memnuniyeti, post-op analjezi kalitesi, post-op analjezi süresi, postoperatif yan etki- ilaç reaksiyonu not edildi. Turnike ve operasyon sürelerinde iki grup arasında fark bulunmadı. Hemodinamik veriler, duyu-motor blok süreleri, anestezi ve analjezi kalitesi, hasta- cerrah-anestezist memnuniyetleri, ek analjezik gereksinimi; intraoperatif fark göstermedi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Regional intravenous anesthesia (RIVA) is a frequently applied method in patients who will undergo upper extremity surgical operations, for its ease of use, rapid effectiveness and short hospitalization period. Different drug combinations have been used to overcome some systemic adverse effects and to increase the post - operative analgesic effectiveness. In our study, we aimed to compare the properties of Ropivacaine (group R) and (+)S-Ketamine plus Ropivacaine (group RK) in RIVA method. 40 objects selected from ASA I - II groups have been seperated into two groups. As group R received 0.5 ml / kg of 0.375 % Ropivacaine, group RK received 0.5 ml / kg of 0.375 % Ropivacaine and 0.8 mg / kg of (+)S-Ketamine. Heart pulse rate (HPR), systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), average arterial pressure (AAP) and SpÛ2 values were measured 2.5 minutes after local anesthesic injection, in the beginning of the operation, 5, 10, 15, 20, 30 and 45 minutes after from the beginning and 1,5, 10 and 15 minutes after the tourniquet has been released. Tourniquet - operation times, sensory - motor block times, intraoperative anesthesia-analgesia quality, tourniquet tolerance, tourniquet pain (VAS), additional analgesic requierement, patient - surgeon - anesthesist satisfaction, post - operative anesthesia quality, post - operative anesthesia duration and post - operative adverse effects - drug reactions have been noted. There was no difference between two groups by means of tourniquet and operation times. Also, there was no intraoperative difference by means of hemodynamic data, sensory - motor blok times, anesthesia and analgesia quality, patient - surgeon - anesthesist satisfaction and additional analgesic requierement. Tourniquet pain and tolerance were significantly better in group RK (p < 0.05). In group RK, while the post - operative SAP, DAP, AAP levels were significantly higher (p < 0.05) and post - operative anesthesia quality was significantly longer (p < 0.05), the post - operative analgesia duration was very long (p < 0.001). There were no intraoperative adverse effect or post - operative drug reaction in both groups, however some post - operative adverse effects (sedation in 18 and nystagmus in 6 patients) have been observed. As a result, we have concluded that sufficient intraoperative anesthesia and analgesia can be achieved via using RTVA method performed with either 0.375 % Ropivacaine or 0.375 % Ropivacaine plus (+)S-Ketamine and in some cases, (+)S- 42Ketamine may contribute to tourniquet tolerance and post - operative analgesia duration. 43