Antakya yöresinde insanlarda ELISA yöbtemi ile Toxoplasma gondiinin seroprevalansı
The seroprevalance of Toxoplasma gondii using ELISA in human from Antakya province
- Tez No: 171693
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GALİP KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
vıı Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Parazitoloji (Vet) Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS/ HATAY-2005 Asutay CANPOLAT Danışman Yrd. Doç. Dr. Galip KAYA 1. ÖZET Antakya Yöresinde İnsanlarda ELISA Yöntemi ile Toxoplasma gondü'nin Seroprevalansı Toxoplasma gondii, çeşitli ülkelerde ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde farklı oranlarda seropozitivite göstermekte olan zoonotik karakterli bir hücre içi parazittir. Asıl konağı olan kedilerde asemptomatik bir seyir gösteren Toxoplasma gondii, arakonak formunda insanlar dahil tüm memelileri ve kuşları enfekte edebilmektedir. Bu canlılarda çok ciddi problemlere yol açan Toxoplasma gondii enfeksiyonunun varlığı, Antakya yöresinde risk altında bulunan değişik yaş gruplarındaki kişilerde ELISA yöntemiyle araştırılmıştır. Ayrıca serumları alman kişilere uygulanan anket çalışması ile kişilerin diyet alışkanlıklarına, yerleşim yerlerine, içme suyunun temin şekillerine ve hayvanlarla temaslarına göre dağılımları incelenmiştir. Veriler SPSS istatistik programında Ki-Kare testi ile analiz edilmiştir. Bu amaçla, Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne çeşitli şikayetler ile gelen, yaşlan 0-55 arasında değişen rasgele seçilmiş 328 kişi alınmıştır. Bu kişilerden 113'ü (% 34.5) erkek, 215'ü (% 65.5) kadındır. Kişilerin yaş gruplarına göre dağılımı incelendiğinde 1-7 arası 46 (% 14.0) kişi, 8-19 arası 30 (% 9.1) kişi, 20-30 arası 90 (% 27.4) kişi, 31-40 arası 89 (% 27.1) kişi, 41-55 arası ise 73 (% 22.3) kişi bulunmaktadır.vıu Toxoplasma gondii'ye karşı oluşan antikorlar incelendiğinde 137 (% 41.77) kişide IgG, 9 (% 2.74) kişide ise IgM pozitif olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IX Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Parazitoloji (Vet) Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS/ HATAY-2005 Asutay CANPOLAT Danışman Yrd. Doç. Dr. Galip KAYA 2. ABSTRACT The Seroprevalance of Toxoplasma gondii Using ELISA in Human From Antakya Province. Toxoplasma gondii is a zoonotic intracellular parasite that shows different rate of seropositivity in various countries and regions of Turkey. Cats are definitive host for Toxoplasma gondii and cause an asymptomatic diseases which can infect all mammalians including humans and birds as intermediate host. Toxoplasma gondii infection can cause serious problems in these animals. It has been investigated in various age groups person under risk in Antakya region using ELISA. In addition, a questionare was applied to the person that taken blood samples and analysed the distribution of seropositivity, diet habits, settling, source of water supply, contact with animals. Data were analysed using Chi square test in SPSS statistic packed program. For this reason, 328 person were randomly selected among people aged between 0-55 (average of age:28.73) applied to the Mustafa Kemal University Research and Application Hospital with different complaints. Among sampled persons 113 of them were male (% 34.5), and 215 were female (% 65.5). Samples were divided to groups according to their age, 46 (%14.0) persons were 1-7 years of age, 30 persons were 8-19 (% 9.1) years of age, 90 persons were 20-30 (% 27.4) years of age, 89 persons were 31- 40 (% 27.1) years of age and 73 persons were 41-55 (% 22.3) years of age.Antibody detection was done against Toxoplasma gondii antigens and 137 persons (% 41.77) were found IgG positive, 9 persons (% 2.74) were found IgM positive as well.