Deneysel olarak diyabet oluşturulan tavşanlarda çinkonun LİPİD peroksidasyonu ve antioksidan sisteme etkisi
The effect of zinc on the lipid peroxidation and antioxidant defence system of alloxan induced diabetic rabbits
  1. Tez No: 171694
  2. Yazar: VESİLE DÜZGÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞULE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
IV M.K.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji (VET) Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ/ HATAY-2005 Vesile DÜZGÜNER Danışman Doç Dr. Şule KAYA 1. ÖZET Deneysel Olarak Diyabet Oluşturulan Tavşanlarda Çinkonun Lipid Peroksidasyonu ve Antioksidan Sistem Üzerine Etkisi Bu çalışma, deneysel olarak diyabet oluşturulan tavşanlarda, içme suyuna çinko (Zn) ilave edilmesinin, lipid peroksidasyonuna ve bazı antioksidan enzimler üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Bu amaçla, bir yaşlı, ortalama 2.5 kg ağırlığında, 45 adet erkek Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Tavşanlar, kontrol, diyabet, diyabet + Zn olmak üzere rastgele 3 gruba ayrıldı. Diyabet ve diyabet + Zn grubundaki hayvanlara 80-90 mg kg“1 alloksan monohidrat enjekte edildi. Tüm tavşanlar, tavşan yemi ile ad-libitum olarak beslendi. İçme suyu olarak çeşme suyu verilirken,, diyabet + Zn grubundaki tavşanların içme sularına 3 aylık deneme süresi boyunca günde 150 mg L”1 Zn sülfat (ZnSC>4) eklendi. Deneme sonunda, bir gece öncesi aç bırakılan tavşanlardan alınan kan örneklerinden elde edilen plazmada, malondialdehid (MDA) ve seruloplazmin konsantrasyonları tespit edildi. Zn, demir (Fe), ve bakır (Cu) düzeyleri serumda ölçüldü. Ayrıca eritrosit hemolizatmda süperokside dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx), ve tüm kanda glutatyon (OSH) analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
VI 2. ABSTRACT The Effect of Zinc on the Lipid Peroxidation and the Antioxidant Defence Systems of the Alloxan-Induced Diabetic Rabbits This present study was conducted to evalute the effects of oral zinc (Zn) Supplementation on lipid peroxidation and antioxidant defence system of alloxan induced diabetic rabbits. Forty-five, New Zealand male rabbits, one year old, weighing approximately 2.5 kg, were allocated randomly into 3 groups as control (n=15), diabetic (n= 15) and Zn supplemented diabetic (n =15). Alloxan monohydrate was injected intravenously at a single dose 80-90 mg kg“1 to both diabetic and Zn supplemented diabetic groups to induce diabetes. All groups were fed ad-libitum. 150 mg L”1 Zn supplemented as zinc sulphate (ZnS04) into tap water of Zn supplemented diabetic rabbits for 3 months.. The blood samples were taken from oyer night fasted rabbits at the end of the experiment. The antioxidant enzymes such as superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) in erythrocyte hemolysates, glutathione (GSH) in whole blood and ceruloplasmin in plasma were analysed. Also malondialdehyde (MDA) levels in plasma and Zn, iron (Fe) and copper (Cu) concentrations in sera were measured.