Kraniyofasiyel travmaların servikal yaralanmalar ile birlikteliği ve klinik yol göstericiliği
Accompanying of craniofacial traumas with cervical injuries and clinical guidance
- Tez No: 171736
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN HADİ KADIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Travma, tüm dünyada en ciddi sağlık problemlerinden biri olup, 1-44 yaş arası populasyonda en yaygın ölüm, sakatlık ve iş gücü kaybı nedenlerinden birisidir. Tüm travma hastalarının da yaklaşık %56-60'ında hafif ya da ciddî kafa travması bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, acil birimlerde görevli tüm hekimlere travmanın oluş mekanizması ve kraniyofasiyal bölgenin fizik muayene bulgularının, servikal spinal sistem açısından önemini göstermek, klinik olarak yol göstericiliğini belirterek buna yönelik önlemlerin alınması gerekliliğini hatırlatmaktır. Çalışmamızın, 6 aylık süre zarfında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalma müracaat edecek olan olgularla yapılması planlandı. Bu sürede, baş- boyun ve yüz travmalı 142 (%26,5) kadın, 394 (%73,5) erkek toplam 536 olgu dahil edildi. Hastaların, demografik verileri, travma mekanizması, yakınmaları, ek travmalar, olay yerinden nakil şekli ve zamanı, spinal yaralanmanın olası mekanizması, vital bulgular, fiziksel muayene bulguları, nörodefisiti olup olmadığı kaydedildi. Travmaya sebep olan nedenler araştırıldığında 176 (%32,8) olgu trafik kazası, 246 (%45,9) olgu düşme, 50 (%9,3) olgu darp, 3 (%0,6) olgu spor yaralanması, 61 (%1 1,4) olgu diğer nedenlere bağlı olarak başvurmuşlardır. Çalışmamızda baş boyun lezyonları ile servikal injüri karşılaştırıldığı zaman frontal bölgede lezyonu olan 215 (%40,1), temporal bölge lezyonları olan 61(%21,4), oksipital bölge lezyonlan olan 111 (%20,7) olgu tespit edilmiştir. Tüm bu olgular içinde servikal injüri rastlanan olgu sayısı 11 (%2,83)' tür. Çehrede lezyon tespit edilen 162 olgu arasında 6 (%3,7) olguda servikal injüri saptanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, baş boyun yaralanmaları ile servikal injüri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gösterilememiştir (p>0.01). m
Özet (Çeviri)
ACCOMPANYING OF CRANIOFACIAL TRAUMAS WITH CERVICAL INJURIES AND CLINICAL GUIDANCE Trauma is one of the most serious health problems in the world and leads to death the most commonly among 1-44 years of population and causes injuries and loss of labour. In all patients with trauma, mild or severe head traumas are contained in approximately 50-60 % of the patients. The aim of this study is to show the importance of the findings of physical examination of craniofacial region and trauma forming mechanism as regards cervical spinal system to all the physicians working in emergency service departments and to remind the necessity of these precautions oriented to this by remarking clinical guidance. Total 536 patients with head-neck and face trauma, 142 of them female (26,5 %) and 394 of them male (73,5 %) were included in our study between the dates of 01.07.04-01.01.05 in Atatürk University Medical Faculty Department of Emergency Medicine. Demographic data, trauma mechanisms, complaints, additional traumas, type of transportation from the event place, and time of transportation, possible mechanisms of spinal injury, vital findings and physical examination findings of the patients and whether there is neurodeficity were recorded. When the reasons of causing to trauma were examined, 176 cases (32,8 %) applied for traffic accident,246 cases (45,9 %) due to falling, 50 cases ( 9,3 %) from the attack,3 cases ( 0.6 %) due to sport injuries and 61 cases (1 1,4 % ) due to other reasons. In our study, when head-neck lesions were compared with cervical injury, it was detected that 215 cases had lesion in frontal region and 61 cases had lesions in temporal region ( 21,4 % ), 1 1 1 cases had lesions in occipital region ( 20,7 % ). In all of these cases, the number of cases with lesions in cervical region was 1 1 ( 2,83 % ) and among 162 cases with lesions on face, only 6 cases had cervical injury. In the result of this study, we couldn't detect that there was a statistically meaningful relationship between cervical injury and head-neck injuries (P>0.01). IV