Elektif cerrahi için çocuk cerrahisi kliniğine yatırılmış hastalarda operasyonun ertelenmesinin maliyeti
  1. Tez No: 171735
  2. Yazar: TAMER SEKMENLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEDİİ SALMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Çocuk Cerrahisi kliniklerinde, operasyon gerektiren hastalığın teşhisinden sonra, hasta için en uygun zamanda planlı olarak yapılan cerrahi işlemler“elektif cerrahi girişimler”olarak adlandırılırlar. Çocuk Cerrahisinde yapılan tüm elektif girişimlerin, genel anestezi altında yapılması gereklidir. Genel anestezide inhalasyon ile verilen anestezikler solunum yollarında iritasyon, sekresyonların koyulaşması, mukosiliyer hipoaktivite, larenks ödemi, bronkospazm, akciğerlerde mikroatelektaziler gibi komplikasyonlara yol açabilirler. Bu tip komplikasyonlar özellikle üst ya da alt solunum yollarında enfeksiyonu olan hastalarda daha belirgin hale gelir. Ayrıca üst solunum yollarına ait bir enfeksiyonun, alt solunum yollarına yayılması riski de genel anestezi uygulamalarıyla artmaktadır. Genel anestezi esnasında anestezinin başlangıcı ve devamı için kullanılan kas gevşeticiler, enfeksiyon ile beraber ateşi olan ve/veya anemisi olan hastalarda, daha yavaş metabolize edilmekte, böylece operasyona alman hastada istenenden daha derin ve uzun bir anestezi oluşmaktadır. Bu nedenlerden dolayı, elektif cerrahiye alınacak olan hastalarda tespit edilen üst ve alt solunum yollan enfeksiyonları operasyonun ertelenmesini zorunlu kılar. Çalışmamızda, kliniğimizce elektif operasyon için randevu verilen ve randevu günü yapılan operasyon öncesi tetkiklerinde patoloji saptanmayarak yatırılan, fakat yatış sonrası operasyonu iptal edilen olgularda, elektif cerrahi girişimin ertelenme sebeplerini ve bunların maliyete etkisini prospektif olarak değerlendirmek amaçlanmıştır. Randevu günü, yani ameliyat öncesi anestezi almasına engel bir patolojisi tespit edilenlerin, yatışları yapılmadığı için, çalışmamıza dahil edilmemişlerdir. Ocak 2004 ve Aralık 2005 tarihleri arasında, kliniğimizce muayene edilen ve cerrahi patoloji tespit edilip, operasyon planlanarak randevu verilmiş ve yatırılmış, ancak yatış sonrası sorunu çıktığı için operasyonu iptal edilmiş 100 olgu ile randevu günü yatırılarak sorunu çıkmadığı için öpere edilmiş 50 olgu olmak üzere toplam 150 olgu çalışmaya dahil edildi. 50 olgu kontrol grubu olarak kullanıldı. Tüm olgular iki yıllık, elektif cerrahi gerektiren cerrahi patolojisi olan, hasta havuzundan rasgele seçildi. Hasta ailelerinin harcamaları sorgulandı, beslenme ve konaklama masrafları için o günkü en ekonomik barınma ve yemek ücretleri baz alındı. Yol masrafları için, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı'nın iller arası mesafelerine göre belirlediği şehirlerarası otobüs taşımacılığı için öngörülen birim ücretler baz alındı. Hastane masrafları ise yatış ücreti ve kliniğe müracaat tarihinden itibaren yapılan tetkikler göz önüne alınarak incelendi.VI Olguların operasyonlarının erteleme sebepleri arasında en sık tespit edilen nedenin üst solunum yollan enfeksiyonları (ÜSYE) olduğu saptandı (% 90).
Özet (Çeviri)
vıı SUMMARY In pediatric surgery clinics, the operations performed in the most convenient time for the patient after the diagnosis of diseases, which requires an operation, are called elective surgery interventions. All elective interventions performed in pediatric surgery requires general anesthesia. Anesthetics given by inhalation in general anesthesia may cause irritation, darkening of secretions, mucocillier hypoactivity, larengeal eadema, bronchospasm in airway and microatelectasias in lungs. These kinds of complications become more distinct particularly in patients with lower and upper airway infections. Moreover, risk of spreading of upper airway infections towards lower airway increase by interventions of general anesthesia. Muscle relaxants used to start and maintain the anesthesia during the general anesthesia metabolism slow in the patients with fever and infection, and therefore, a deeper and longer anesthesia than aimed occurs in the patients who undergo the operation. Because of these reasons, upper and lower airway infections recognized in the patients who will undergo the surgery make it an obligation to postpone the surgery. In our study, it is aimed to prospectively evaluate the reasons causing the postponement of an elective surgery and their effects on the cost in the cases who have an appointment for a surgery and showed no pathology in their preoperative investigations performed on the operation day but undergo the postponement of the surgery. The patients who showed a pathology for the application of the anesthesia on the appointment day, namely on the surgery day, were excluded from the study since they were not hospitalized. Between January 2004 and December 2005, total of 150 cases, 100 of which were examined, diagnosed with a surgical pathology by our clinic and hospitalized for a scheduled surgery but did not undergo the operation on the operation day because of problems detected after the hospitalization and 50 of which were operated on the scheduled operation day since there were no problems, were included in our study. These 50 cases used as the control group. All cases have been chosen randomly from a pool with patients who are having pathology for elective surgery for two years. Expenses of all patients' families were investigated, and the most economical figures for lodging and food were defined as the base prices. The unit fares for interstate bus lines suggested by Ministry of Transportation, Republic of Turkey, were chosen as the base prices for the transportation expenses. Hospital expenses were assessed considering the hospitalization fees and all medical examination costs after the application to the clinic.vııı Among the reasons of the postponement of operation, the most frequent detected one was the upper airway infection (%90).