22Q11.2 delesyon sendromlu hastaların klinik ve moleküler değerlendirmesi ve genotip–fenotip korelasyonunun araştırılması
Clinical and molecular aspects of 22q11.2 deletion syndrome and analysis of genotype–phenotype correlations
- Tez No: 437540
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN EDA ÜTİNE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genetics, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
22q11.2 delesyon sendromu konotrunkal konjenital kalp hastalıkları (KKH), velofaringeal bulgular, hipoparatiroidi, kraniyofasiyel bulgular, immün yetmezlik ve kognitif bozukluklar ile karakterize genetik hastalıktır. 22q11.2 bölgesindeki kopya sayısı değişikliklerinin (copy number variations-CNV) tanısında kromozom analizi ve fluoresan in situ hibridizasyon (FISH) yöntemi kullanılır. Ancak atipik delesyon ve duplikasyonlar bu yöntemlerle tanımlanamaz. Bu çalışmada 22q11.2 bölgesindeki kopya sayısı değişikliklerinde genotip-fenotip ilişkisini araştırmak amacıyla FISH analizi pozitif olan 45 hastamızdan 30'unda ve klinik olarak 22q11.2 delesyonundan şüphelenilmiş ancak FISH negatif olan 52 hastada (toplam 82 hasta) 22q11.2 bölgesi, multipleks ligasyon-bağımlı prob amplifikasyonu (MLPA) yöntemi ile incelenmiştir. FISH analizi pozitif 30 hastadan 27'sinde (%90) tipik 3 Mb delesyon, ikisinde 1,5 Mb delesyon, son hastada ise (%3,4) LCRA bölgesinde delesyon ve kardeşinde aynı bölgede duplikasyon görülmüştür. FISH negatif olan 52 hastanın birinde tipik 3 Mb delesyon için mozaisizm, birinde TBX1 geninde duplikasyon, ikisinde TBX1 geninde delesyon ve dördünde PRODH geninde duplikasyon bulunmuştur. FISH analizi negatif olan sekiz hastada (%15,3) MLPA yöntemi ile CNV saptanması, MLPA yönteminin FISH'e kıyasla daha duyarlı olduğunu kanıtlamaktadır. 22q11.2 delesyonu FISH analizi ile gösterilmiş olan 45 hastada en sık dismorfik bulgular (%97), KKH (%62), hipokalsemi (%22), palatal bulgular (%24) ve öğrenme güçlüğü (%33) izlenmiştir. 22q11.2 bölgesinde duplikasyon ve atipik delesyon saptanan hastaların klinikleri çok farklıdır. Hasta sayısının az olması nedeniyle genotip-fenotip korelasyonu istatistiksel olarak incelenememiştir. Hastaların çoğunda benzer delesyon saptanmasına karşın bulgularının çeşitli olması, pediatristlerin bu hastalıkla ilgili farkındalığının arttırılmasının önemini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
22q11.2 deletion syndrome is a genetic disorder characterized with multisystemic manifestations including conotruncal congenital heart defects, velopharyngeal insufficiency, hypoparathyroidism, immunodeficiency, craniofacial features and cognitive deficits. The traditional molecular diagnostic procedure for CNVs of 22q11.2 is chromosomal analysis coupled with fluorescence in situ hybridization (FISH). However, atypical deletions and duplications may be missed by these methods. Multiplex ligation-dependent probe amplification (MLPA) was herein investigated as an alternative to FISH for more precise delineation of CNVs at 22q11.2 to evaluate presence of possible genotype-phenotype correlations. MLPA analysis was performed in a total of 82 patients. Of these, 30 patients had FISHconfirmed 22q11.2 deletion (30 out of 45) and 52 patients had clinical diagnoses previously not supported by FISH. Among 30 patients, 27 (90%) showed typical 3 Mb deletion while 2 (6.6%) displayed proximal 1.5 Mb deletion. One patient (3.4%) had a deletion encompassing LCRA, while her sister exhibited duplication in the same region. MLPA analysis of 52 patients with negative FISH results revealed mosaic 3 Mb deletion in one, TBX1 duplication in one, TBX1 deletion in two and PRODH duplication in four patients. MLPA is more sensitive than FISH in molecular diagnosis and delineation of CNVs at 22q11.2, with a yield in the current study of 15.3 % (8/52) in patients with previously negative results. The most common clinical findings in our FISH positive patients (45 patient) were dysmorphism (%97), congenital heart defects (%62), hypocalcemia (%22), palatal findings (%24) and learning disability (%33). Moreover, patients with duplications and atypical deletions showed different clinical characteristics. However, establishing the genotype-phenotype correlations would require a larger patient group. Since patients with same deletions present with a wide range of clinical manifestations, this study shows the importance of pediatricians' awareness.