Furosemide uygulanmış sıçanlarda selektif cox-2siklooksijenaz-2 inhibitörlerinin böbrek fonksiyonlarına ve böbrekte siklooksijenaz-2 ekspresyonuna etkileri cox-2
The effects of cox-2 inhibitors upon renal function and renal cox-2 protein expression at furosemide applied rats
- Tez No: 171755
- Danışmanlar: PROF.DR. SAİME PAYDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Furosemide Uygulanmış Sıçanlarda Selektif Cox-2 İnhibitörlerinin Böbrek Fonksiyonlarına ve Böbrekte Cox-2 Ekspresyonuna Etkileri Non-steroid anti inflamatuar ilaçlar (NSAİİ) toplumda çok yaygın olarak kullanılmaktadır. İlaca bağlı yan etkiler ile hastaneye yatışların %30'u bu grup ilaçların kullanımı sonrası olmaktadır. Cox-2 inhibitörleri Cox-l enzim inhibisyonuna bağlı olduğu düşünülen bu yan etkileri azaltmak ümidi ile kullanıma sunulmuştur. Spesifik Cox-2 inMbitörlerinin yaygn klinik kullanımından sonra NSAİİ' lerin gastrik mukoza üzerine olan yan etkilerinde belirgin azalma görülürken böbrek fonksiyonları üzerine olan yan etkilerinde aynı düzeyde azalma görülmemiştir. Spesifik Cox-2 inMbitörlerinin böbrek fonksiyonları üzerine olan bir kısmı yan etkilerinin renin anjiyotensisn aldosteron sistemi (RAAS) üzerinden gerçekleştiği bilinmektedir. Fakat aradaki ilişki tam olarak anlaşılamamıştır ve deney sonuçlan birbirleriyle çelişmektedir. Çalışmamızın amacı RAAS sistemi ve Cox-2 inhibisyonun furosemid uygulanmış sıçanlarda böbrek fonksiyonlarına, RAAS ve böbrekte Cox-2 ekspresyonuna etkilerini araştırmaktır. Çalışma için her biri 10 sıçandan oluşan 4 grup oluşturulmuş ve her bir grup için deney 7 gün sürmüştür. 7 gün sonunda sıçanlar final deneyine alınmıştır. Deneyimizde RAAS sistemini aktive etmek için furosemid kullanılmıştır. Cox-2 enzim aktivitesi böbrekte immunhistokimyasal yöntem ile semi-kantitatif olarak gösterilmiştir. Tüm gruplar göz önüne alındığında hiçbir sıçanda böbrek yetersizliği gelişmedi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effects of Cox-2 Inhibitors Upon Renal Function and Renal Cox-2 Protein Expression at Furosemide Applied Rats. Non-steroid anti inflammatory drugs (NSAID) are widely used in society. 30% of hospitalizations caused by side effects of drugs are due to NSAID. The usage of Cox-2 inhibitors has started in order to rninimize the side effects which are thought to be connected with Cox-1 enzyme inhibition. Cox-2 inhibitors have been presented so as to lessen the side effects thought to be dependent upon Cox-1 enzyme inhibition. While a significant decrease is apparent concerning the side effects of NSAID's over gastric mucosa after the common clinical usage of certain Cox-2 inhibitors, not the same degree of decrease (of side effects) is witnessed upon the kidney functions. It is known that the effects of certain Cox-2 inhibitors upon kidney functions come true through renin anjiotensin aldosteron system(RAAS). However, the relation in between has not been altogether understood and the results of experiments contradict with one another. The aim of our study is to reveal the effects of Cox- 2 inhibiiton at furosemide applied rats upon renal function, RAAS and renal Cox-2 protein expression. For the study four groups, each of which contains ten rat, have been formed and the experiment has lasted seven days for each and every one of the groups. On the seventh day the rats have been taken for the final experiment. In our experiment furosemide has been used in order to activate RAAS system. Cox-2 enzyme activity has been shown in kidney as semi- kantitatif via the method of immiinhistochemical. When all the groups are taken into consideration, kidney inadequacy has developed in none of the mice.