Sakroiliit tanısında radyografi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme
Conventional radiography-computed tomography and magnetic resonance imaging in diagnosis of sacroiliit
- Tez No: 171762
- Danışmanlar: PROF.DR. AŞUR UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Ocak. 2004-Eylül 2005 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalına bilinen yada sakroiliiti olan 35 hastanın konvansiyonel radyografi, BT ve MRG' leri değerlendirildi. Direkt grafide sakroiliit şüphesi olan 35 hastanın incelenen 70 sakroiliak ekleminden 22 eklem normal. 6 eklem şüpheli, 42 eklem sakroiliit olarak değerlendirildi. BT 'de sakroiliit şüphesi olan 35 hastanın incelenen 7 sakroiliak ekleminden 20 eklem normal, 50 eklem sakroiliit olarak değerlendirildi. MRCTde 26 eklem normal, 44 eklem sakroiliit olarak değerlendirildi. Konvansiyonel radyografide, sakroiliak eklemin kompleks anatomisi ve iliumun sakrum üzerine olan süperpozisyonu nedeniyle ile kemik değişikliklerinin henüz oluşmadığı erken dönemde tanı kapasitesi sınırlıdır. Kesitsel bir inceleme yöntemi olan bilgisayarlı tomografi (BT) ile sakroiiiak eklemlerin karmaşık anatomisi detaylı bir şekilde irdelenebilmektedir. BT erken kemik değişikliklerinin saptanmasında oldukça etkin bir yöntemdir, Erozyon ve ankiloz gibi kemik değişikliklerinin saptanmasında BT, MR görüntülemeye göre daha üstün olabilmektedir. Sakroiliite MRG'nin BT'ye en önemli üstünlüğü inflamatuar aktivitasyoııu değerlendirerek akut hastalığı kronik hastalıktan ayırtedilebilmesidir. Klinik ve laboratuar olarak sakroiliit düşünülen, direkt grafi bulguları Grade 0-1 olan olgular öncelikle BT ile değerlendirilmelidir. Aktif sakroiliit düşünülen hastalarda MRG protokole dahil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The conventional radiography, CT andMRI of known ör of 35 patients having had sacroiliit were evaluated in University of Dicle, Faculty of Medicine, Department of Radiodiagnostic betwen January 2004 and September 2005. 22 joints of 70 examined sacroiliac joints of 35 patients who were in doubt of having direct graphy sacroiliit were evaluated as normal, six of them as doııbtful and 42 joints as sacroiliit. in CT, 20 joints of 70 examined sacroiliac joints of 35 patients in Ihe doubt of having sacroiliit. in MRI 26 of joints vvere svalunted as normal and 44 of them as sacroiliit. in conventional radiography, the capacity, of diagnosis is restricted in the earlier phase that the changings in the bones haven't already been occured because of the complex anatomy of sacroiliac joint and the superposition of ilium on sacrum. The complex anatomy of sacroiliac joints can be studied in details by means of CT a method of sectional examining. CT is a very effective method in lîndings out the arlier changing m bones. CT can be more reliable than MRI in visulising the cangings of bones such as erosian and ancylosis. The majör superior of sacroiliit MRI to CT is that MRI can evaluate the inflamatuar activity and distinguish the acute disease from chronical disease. The X-Ray findings which are considered to be sacroiliit in clinic and labaratory and with the result of grade 0-1 must be essentially evaluated by CT.