Prematür erken membran rüptürü olan anne bebeklerinde kord kanı sitokin düzeyleri ile mortalite ve morbiditenin ilişkisi
Cord blood cytokine levels in neonates born to mothers with prolonged premature rupture of membranes and its relationship with morbidity and mortality
- Tez No: 171763
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET SATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET PREMATÜR ERKEN MEMBRAN RUPTÜRÜ OLAN ANNE BEBEKLERİNDE KORD KANI SİTOKİN DÜZEYLERİ İLE MORTALİTE VE MORBİDİTENİN İLİŞKİSİ Bu çalışmanın amacı, neonatal mortalite ve morbiditenin etyoloj isinde rol oynadığı düşünülen preterm erken membran rüptüründe (PEMR) anne ve kord kam sitokin düzeylerinin belirlenmesi ve bu sitokinlerin yenidoğan bebeklerde gelişen komplikasyonlarla ilişkisini araştırmaktır. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalına Nisan 2004-Nisan 2005 tarihleri arasında başvuran, 24 saat ve daha uzun membran rüptür süresi ve 29-35 hafta arası gebelik yaşı olan ve Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine yatırılan 42 tane anne bebeği çalışma grubu olarak (Grup I) ve aynı tarihler arasında doğan ve membran rüptürü olmayan benzer gebelik yaşındaki 41 tane anne bebeği kontrol grubu olarak (Grup II) çalışmaya dahil edildi. Bilinen veya beklenen maternal viral enfeksiyon, idrar yolu enfeksiyonu öyküsü veya bulgusu olan hastalar çalışma dışında bırakıldı. Klinik koryoamniyonit bulguları olan anneler belirlendi. Plasenta dokusu doğum sonrası Patoloji Ana Bilim Dalına gönderilerek histolojik koryoamniyonit açısından değerlendirildi. Tüm bebekler Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine alınarak izlendi. Gelişen komplikasyonlar (erken neonatal sepsis, pnömoni, intraventriküler hemoraji, respiratuvar distres sendromu, nekrotizan enterokolit, bronkopulmoner displazi) kaydedildi. Grup I ve Grup Il'deki olguların anne ve kord kam aktif doğum eylemi sırasında alındı ve santrifüj edilerek serumları ayrıldı. Analiz edilene kadar -70 derecede derin dondurucuda saklandı. Anne ve kord kam örneklerinde IL-6, IL-8 ve TNF-a düzeyleri mikro ELÎSA yöntemiyle topluca çalışıldı. Çalışmaya alınan olgularda PEMR varlığında histolojik koryoamniyonit %21, klinik koryoamniyonit %19 oranında iken PEMR olmayan olgularda histolojik koryoamniyonit ve klinik koryoamniyonite rastlanmadı. Prematür EMR olan annelerde oligohidramniyoz gelişme riskinin anlamlı olarak arttığı gözlendi. Histolojik vıkoryoamniyonit varlığında erken neonatal sepsis gelişme riskinin istatistiksel olarak anlamlı arttığı gözlendi (p0.05). Her iki grup arasında TNF-a düzeyi açısından istatistiksel anlamlı fark gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cord Blood Cytokine Levels in Neonates Born to Mothers With Prolonged Premature Rupture of Membranes and its Relationship With Morbidity and Mortality The purpose of this study was to determine cord blood cytokine levels and its relationship with neonatal morbidity and mortality in neonates born to mothers with Prolonged Premature Rupture of Membranes (PPROM) and also to evaluate cytokine levels and subsequent complications that would arise in these neonates. Fourty two premature neonates of 29-35 weeks gestational age who were born to mothers with PPROM exceeding 24 hours and admitted to Çukurova University Medical Faculty Department of Obstetrics and Gynecology between April 2004- April 2005 were considered as Group I and simultaneously forty one premature neonates of 29-35 gestational weeks but whose mothers did not have PPROM were considered control group (Group II). Newborn whose mother's had known viral infection, urinary tract infection history were excluded from the study. Mothers with clinical findings for chorioamnionitis were choosen and placental remains were sent to Pathology for the diagnosis histologic chorioamnionitis. All the neonates were admitted to our Neonatology Unit for further evaluation subsequent complications like early neonatal sepsis, pneumonia, IVH, RDS, NEC, BPD were recorded. The cord blood and mother's blood samples were obtained during time of delivery in both Group I and II, the blood samples were than centrifused and serum samples were stored of -70 °C. Both mother and cord blood serum were tested for IL-6, IL-8 and TNF-cc levels using ELİSA method. Twenty one percent of patients with PPROM who were taken into this study had histologic chorioamnionitis, 19 % were diagnosed as clinical chorioamnionitis. The risk for developing early neonatal sepsis increased significantly in neonates whose mothers had chorioamnionitis (p0.05).